ANA SAYFA / Sağlık / Hamileyken yüzmek ne kadar sağlıklı ve güvenlidir

Hamileyken yüzmek ne kadar sağlıklı ve güvenlidir

Risk altında olmayan gebeler için hem doğumu kolaylaştıran hem de annenin vücut sağlığı için( eklemleri, kasları) gerekli olan en sağlıklı spor tipi yüzmedir. Yaz aylarına girdiğimiz bu dönemlerde havuz mu yoksa deniz mi daha sağlıklı gibi sorular sorabilirsiniz. Ancak temiz olduğundan emin iseniz öyle havuza girmenizi tavsiye ederiz. Yoksa denizin akıntı ve dalgalarla daha temiz olduğunu söyleyebiliriz. Kirli olan sularda yüzmek hem sizin için risk faktörü oluştururken hem de bebeğinizin düşük tehlikesini arttırabilirsiniz. Kirli sulardan bulaşan mikroplar idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir ve ağır antibiyotikler kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı en sağlıklısı temiz olduğunu bildiğiniz sularda yüzmenizdir. Yüzme süreleri ilk 3 ay içerisinde gün 30 dakikalık sürelerde olabilir. Güne yüzerek başlamanız hem sabah bulantılarını hafifletir hem de sizin güne daha dinç kalkmanızı sağlar.

6 aylık dönemde bebeğiniz artık büyüdüğü ve ağırlaştığı için anne adayları genellikle bu dönemde yüzmeyi azaltır. Oysaki uygun bir mayo seçimiyle sırt üstü yüzerek bel ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Son 3 aylık dönemde ise artık bebeğiniz doğuma hazır konuma gelmek üzeredir ve doğum yoluna inmesine az kaldığı dönemlerde bel ağrılarınızda artış gözlenebilir. Bundan dolayı yüzmek çok iyi gelecektir. Bu tavsiyelerimize doktor kontrolünüzde ve riski bir gebelik geçirmiyorsanız öyle uygulamanızı tavsiye ederiz.

Yüzerken bu belirtiler olursa hemen sudan çıkın.

Oldu ki deniz ya da havuz içerisinde bazı belirtiler hissettiniz. Bunlar; vajinal kanama, karında ağrı, kasılma, sıvı gelmesi, nefes darlığı yorgunluk, düzensiz kalp atışı ve göz kararması gibi bir durum hissederseniz. Hemen yüzmeyi bırakın ve sudan çıkın. Yüzmeye başlamadan önce almanız gereken bazı tedbirler olabilir. Bunlardan bazıları eğer 30 dakika ya da fazla yüzmek istiyorsanız. Sıvı alımınıza ve glikoz alımınıza dikkat etmelisiniz. Havuza atlamayın ya da dalmayın. Su vücut sıcaklığınızdan düşükse ve üşütüyorsa ısrar edip girmeyin. Kendinizi çok yormadan doğru hareketlerle yüzebilirsiniz. Yüzmenin hem bel ağrılarınıza hem de düzensiz kilo alımınıza faydası vardır. Kaslarınızı güçlendirir. Uyku kalitenizi arttırır.

YAZAR: İlkay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.