Kadın

Hamilelikte bezelye tüketmek anne sağlığına iyi geliyor

Bezelye, ilkbahar ve yazın taze olarak tüketebileceğimiz yeşil top şeklinde olan bir sebzedir. Bolca vitamin ve mineral deposudur. A,C,E ve K vitaminlerini içerir. Minerallerden ise demir, magnezyum, bakır bakımından zengindir. Taze bezelyenin faydaları saymakla bitmiyor. Öncelikle bezelye folik asit bakımından çok zengindir. Hamile anneler için vazgeçilmez bir yiyecektir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan folat yönünden oldukça doludur.

Bezelye mineral ve vitamin bakımından zengin olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kalorisi çok düşük olduğu için kilo aldırmaz, diyet yapanların tercih edebilecekleri yiyecekler arasındadır. Bezelye içerdiği K vitamini sayesinde Alzheimer ve artrit yani eklem iltihaplanması gibi hastalıklara yakalanmamızı engeller. Kemik sağlığının korunmasında etkilidir, osteoporozu önler. Bezelye içerdiği anti- aging etkisi ile tam bir yaşlanma karşıtı bir besindir. Cilt için çok faydalıdır, kırışıklık önleyicidir.
Kalp ve damar sağlığı için faydalı bir yiyecektir. Taze bezelye içerdiği polifenol sayesinde kansere karşı savaşır. Özellikle mide kanserini önleme özelliği vardır.

BEZELYE DÜZENLİ TÜKETİLİRSE SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Bezelye prebiyotik etkisi sayesinde sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlık giderir. Bağırsakların rahatlamasını sağlar.  Ayrıca içerdiği A vitamini bakımından göz sağlığı üzerinde oldukça faydalıdır. Beyin sağlığı için faydalı olan bezelye, vitamin ve mineral açısından da zengin olduğu için çocukların daha çok tüketmeleri önerilir. İçeriğinde bulunan pürin maddesi yüzünden böbrek ve gut hastaların kullanması önerilmez.10

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu