ANA SAYFA / Sağlık / Güneş kremlerinin içinde bulunan bu madde kanser yapıyor

Güneş kremlerinin içinde bulunan bu madde kanser yapıyor

Fransa’da yapılan son araştırmalar ve deneyler sonucunda titanyum dioksitin yasaklanacağı duyurulmuştu.  Bu maddenin hangi besinlerin içinde bulunduğunu ise hiç kimse bilmiyor. Genel olarak katkı maddesi olarak geçen titanyum dioksit; hamur işlerinde, ekmeklerde, şekerlerde ve sakızlarda renklendirici olarak kullanılmaktadır. Beyaz, mat ve bulutsu bir yapıda görülür.  Ünlü firmalardan kendi rızalarıyla çıkarılması istendi.

Ayrıca UV ışınlarını geri yansıtması için güneş kremlerinde, şampuanlarda ve diş macunlarında da kullanılan bir maddedir. Hayatımızın her alanında hayatımızda bulunan bu kimyasal maddenin yasaklanması için kollarını sıvayan Fransa, tüm yetkili üreticilerin kendi rızaları ile bu maddeyi ürünlerden kaldırmalarını istiyor. İnsanların hayatlarını tehdit eden bu madde ABD’nin de araştırmalarından kanserojen içerikli madde olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu ürünün yasaklanmasının nedeni ise; hiçbir yararı olmayı sadece görsel açıdan ürüne çekmek için kullanılan bir ürün olmasıdır. Yararlı olmayıp aynı zamanda zararı çok olan bir maddenin tükettiğimiz ya da kullandığımız besinler içinde bulunmasına gerek yoktur. Kozmetik ürünlerin içinde de bulunan titanyum dioksit, beyazlatmak amacıyla kullanılan ürünlerde bulunur. Hem cildimizdeki hem de tükettiğimiz besinlerden aldığımız kanserojen etkili kimyasal maddeyi, besinlerden ve yiyeceklerden çıkartmak için yoğun bir çalışma başladı.

Genlerimiz üzerinde ciddi hasarlar bırakabilir.

Zararları arasındaki en büyük tehdit ise bu maddeyi vücudumuz üretmediği için her alınan miktar vücutta depo etmeye başlar. Kuvvetli bir nem tutucu olduğundan dolayı vücudun su dengesini bozar. Ayrıca insan DNA’sında gözle görülür değişiklikler yapar. Sonraki nesillere aktarılması gereken genlerin yapısı bozulur. Yapılan deneylerde farelerde beş günde değişiklikler başlamıştır. İnsanlarda ise bu süre 1.6 yıl gibi bir süreye tekabül etmektedir. Yediğimiz besinlerin içeriğine ve nerelerden alındığına dikkat ederek almakta fayda vardır.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.