Sağlık

Güneş kremi bizleri cilt kanserinden koruyor

Kemiklerimiz için gerekli olan D vitamininin salgılanması için güneşe ihtiyacımız vardır. Fakat güneşe fazla maruz kalmak, cilt üzerinde yanıklara güneş çarpmalarına neden olur. En kötüsü cilt kanserini tetikler. Bu yüzden güneşten sağlıklı bir şekilde faydalanmak için korunmamız gerekir, güneş kremi bunlardan bir tanesidir. Neden güneş kremi kullanmalıyız? Sorusuna yanıtımız şudur ki öncelikle güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cilttin erken yaşlanmasını önlemek, cilt yanıklarına ve cilt kanserine karşı korunmak için güneş kremi kullanmalıyız.

Güneş kremi seçerken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. Her kişinin cilt rengi farklıdır. Bebekler ve açık tenliler güneşe maruz kaldığında hemen kızarır ve cilt yanıkları oluşur. Onlar için çok yüksek korumalı spf 50+ güneş kremi uygundur. Orta buğday tenliler ise güneşe maruz kaldığında nadiren yanarlar ama hemen bronzlaşır. Onlar için ise orta korumalı spf 30+ önerilir. Koyu ciltliler ise bize güneşin etkisi olmaz deyip çoğu güneş kremi kullanmaz ama bu varsayım yanlıştır. Onlar diğerlerinden daha çabuk bronzlaşır, spf 20+ kullanmaları önerilir. Gördüğünüz gibi her cilt tipine ayrı güneş kremi kullanmalıyız. Aile boyu eve bir tane alalım herkes kullansın dediğinizde güneşten korunamazsınız.

TAM KORUMA İÇİN CİLDİMİZE UYGUN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ

Peki, tam koruma için güneş kremini ne zaman ve nasıl sürmeliyiz. Öncelikle cilt tipinize uygun güneş kremini seçmelisiniz. Sonra güneşe çıkmadan 30 dakika önce yüzünüze, kollarınıza, omzunuza ve ayaklarınıza güzelce yedirerek sürmelisiniz. Güneşte 2 saatten çok kalacaksanız, her iki saatte bir güneş kremini yenilemeniz önerilir. Önemli bir nokta var ki oda güneş kremlerinin son kullanma tarihlerine dikkat etmek, son kullanım tarihi geçmiş bir krem cildinizi güneşten korumadığı gibi daha zararlı etkiler verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu