Günde bir kaşık zeytinyağı içmenin aklınıza gelmeyecek yararları

Zeytinyağı hem çok sağlıklı hemde hastalıklarla mücadele eden antioksidanları ile günlük beslenmemizde oldukça önemlidir. Resmi bir açıklama bulunmamakla birlikte, günde 1 çorba kaşığı zeytinyağı içmek bazı önemli besin maddelerinin vücuda alımını kolaylaştıracaktır. Aşırı kalorili beslenmek kilo almanıza neden olabilir, bu nedenle kilonuzu korumak için günlük beslenmenizde tere yağını kesmeniz gerekiyor.

Daha Sağlıklı Bir Kalp

Zeytinyağı, oda sıcaklığında sıvı ve doymamış yağ bakımından zengindir, ancak buzdolabına koyduğunuzda katılaşır. Doymamış yağlar, “kötü” LDL kolesterol seviyesini düşürür ve bu da damarlarda plak birikmesini engeller. Bu plak kalp krizi ve felce neden olan tıkanmalara yol açabilir, bu nedenle LDL kolesterolü azaltmak kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir. Doymamış yağlar ayrıca kalp krizlerini önlemeye yardımcı olduğu söylenen “iyi” HDL kolesterol seviyelerini de artırmaya yardımcı olabilir.

Zeytinyağının faydaları

Azaltılmış inflamasyon

Zeytinyağı, 2011’de “Güncel İlaç Tasarımı” nda yayınlanan bir makaleye göre, polifenol adı verilen antioksidanlar bakımından zengindir. Yazarlar, bilhassa fenolik bileşik oleocanthal’in, benzer bir anti-enflamatuar etkiye sahip olabileceğini belirtmiştir. ibuprofen. Bu, zeytinyağının diyabet, kanser ve dejeneratif eklem ve beyin hastalıkları gibi iltihap kaynaklı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Oleocanthal nispeten yeni bir keşif olmasına rağmen, bilim adamları hala enflamatuar hastalıkların önlenmesindeki potansiyel rolünü araştırıyor.

Uzmanların seçimi

Uzman diyetisyen Katherine Tallmadge’ye göre, polifenol içeriği şişeden şişeye değiştiğinden, tüm zeytinyağı eşit değildir. Ticari zeytinyağının çoğunun düşük seviyede polifenol bulunduğunu ve daha taze ürünlerden optimum besin içeriği elde edebileceğinizi belirtiyor. En yüksek polifenol yükü için sızma zeytinyağı seçin ve taze sıkılmış zeytinyağlarını tercih edin.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.