Sağlık

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Yapılması Gerekenler

Sonbahar ve kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar artmaktadır. bu hastalıklardan korunmanın en kolay yolu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçiyor.

Güçlü bir bağışıklık sistemi ile soğuk kış aylarını hastalanmadan yada çok az belirtiler göstererek atlatabiliriz. Fakat güçlü bir bağışıklık sistemi için dikkat etmemiz ve uygulamamız gereken bazı kurallar var.

Bağışıklık Sistemimin Güçlü Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bağışıklık sisteminin güçlü olup olmadığını kesin olarak gösteren bir test yoktur. Bunun için yapılan kan testleri kesin sonuç göstermemektedir. Bunun en büyük kanıtı hastalıklara yakalanmamak yada yakalansakta en az sorunla hastalıktan kurtulmaktır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğunu Gösteren Belirtiler

Bağışıklık sistemi kişiden kişiye değiştiği için kesin bir belirtisi bulunamamaktadır. Aşırı yorgunluk, stres gibi faktörler bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunun en büyük kanıtı enfeksiyonlara çok sık yakalanmaktır. Eğer bir kış döneminde 4 – 5 defa üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız, bağışıklığınız zayıf olabilir.

Güçlü bir bağışıklık sitemi için yapılması gerenler

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Yapılması Gerekenler

  • Günlük beslenmemize yeteri ölçüde protein eklemek çok önemlidir. Özellikle süt, süt ürünleri ve yumurta gibi biyolojik öneme sahip protein içeren besinleri tüketmek çok önemlidir.
  • Demir eksikliği çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Vücudumuzda demir azaldığında kanın oksijen taşıma özelliği azalmaktadır. Demir yetersizliği durumda baş dönmesi, tırnaklarda incelme, yorgunluk, iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Demir hayvansal gıdalarda ve yeşil bitkilerde bulunmaktadır. Fakat vücudumuzda asıl kullanılan demir, hayvansal demirdir.
  • Omega 3 bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Omega 3 en çok balıklarda bulunmaktadır. Bu nedenle haftada en az 2 defa balık tüketilmelidir.
  • Mevsim meyvelerinden ve sebzelerinden tüketilmelidir. Sebzeler öğlen ve akşam yemeklerinde meyveler ise ara öğünlerde tercih edilmelidir. Aynı zamanda ara öğünlerde meyvelerin yanında kavrulmuş tuzsuz kuru yemiş tüketilmesi bağışıklık sistemine olumlu etkisi vardır.
  • Probiyotikler bağışıklık sitemimiz için çok önemlidir. Bu nedenle kefir, anne sütü ve yoğurt tüketimi çok önemlidir. Günce 1 su bardağı kefir mutlaka tüketilmelidir.
  • Güçlü bir bağışıklık sistemi için su tüketimi çok önemlidir. Günde e naz 2-2,5 lt su tüketilmelidir.
  • Spor yapmak bağışıklık sistemi için önemlidir. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık tempolu bir yürüyüş bağışıklık sistemini olumlu etkileyecektir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu