Sağlık

Guanabana(Tarçın elması) meyvesi kanser ile mücadele ediyor

Tropikal bir meyve olan, Guanabana Brezilya, Güney Amerika ve Güney Asya’da yetiştirilmektedir. Türkiye’de yavaş yavaş adını tarçın elması olarak duymaya başladık. Dışı yeşil renkli, dikenli bir yapısı vardır. Kurak havalara dayanıklıdır. İç kısmı beyaz etlidir. İri çekirdekleri vardır, sulu ve tatlı olduğu bilinmektedir.

Alternatif tıp dilinde Guanabana meyvesinin kanser ilaçlarından daha etkili olduğu savunulmaktadır. Yapılan araştırmalarda kesin bir hüküm yer almamaktadır, fakat göğüs ve karaciğer kanseri üzerinde kemoterapiye cevap vermeyen kanser hücrelerini tedavi ettiği görülmüştür.Tıp dünyasının ilgisi çeken bu tropikal meyve, kanser hücrelerin yayılmasını engellediği, büyümesini geciktirdiği ve kanser ilaçlarından daha çok performans gözlemlenmiştir.

Tarih boyunca yıllardır bu meyve birçok hastalığa derman olmuştur. Mesela parazit, enfeksiyon ve uçuk tedavisinde kullanılmıştır.  Ateş ve öksürüğe de iyi geldiği söylenmektedir. Uykusuzluk sorunu çekenler içinde derman olmuştur. Halk arasında kalp hastalıklarına, astım, karaciğer sorunlarına da iyi gelmektedir. Ayrıca yapraklarının ve bu meyvenin çekirdeklerinin bağışıklık sistemini güçlendirerek, kilo kaybını önler ve saç dökülmelerinin önüne geçer.

Guanabana( Tarçın Elması) faydaları

 • İçeriğinde bulunan B1,B2, C vitaminleri olmak üzere, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi birçok faydalı bileşen bulunmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırır.
 • Enerji verir, yorgunluk giderici özelliği bulunmaktadır.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor, ishal gibi hastalıkları anında kesiyor.
 • Vücutta oluşan iltihaplanmayı geçiriyor, özellikle boğaz iltihabına iyi gelmektedir.
 • Bu meyvenin yaprakları çay olarak tüketildiğinde, tansiyon düzenleyici etkisi mevcuttur.
 • Kanser hücrelerini yok ettiğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Özellikle göğüs, karaciğer, pankreas kanser hücrelerinin yayılmasını önleyerek, iyileştirmeyi hızlandırıyor.

Guanabana nasıl tüketilir?

 • Guanabana boylamasına tutularak ikiye kesilir. Dış sert yeşil kabukları soyulur. İçi yumuşak beyaz etlidir. Bu kısmı çiğ yenilebilir. Çekirdeklerini çıkarın, yenmez.
 • Aynı zamanda çekirdeklerini çıkarttığınız beyaz etli kısmını katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu içebilirsiniz.
 • Bu meyvenin yapraklarını bulup, kurutarak çay olarak da içebilirsiniz. Kaynatılmış sıcak suyun içine, kurutulmuş yaprakları bırakın 10 dakika kadar demlensin. Afiyetle içebilirsiniz.
 • Tarçın elmasından reçel ve marmelat yapanlarda mevcuttur. Tercih sizin.

Guanabana( Tarçın elması) nereden bulabiliriz?

Tarçın elması Türkiye’de yetiştirilmediği için, ülkemize ithal olarak gelmektedir. Organik ürün satışı yapan firmalardan, güvenilir internet sitelerinden temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu