Faydalı Bilgiler

Grip Olan Anne Bebeğini Nasıl Emzirmeli

Emziren anneler kendileri hastalandığında veya grip olduklarında bebeklerine bu hastalığın süt yolu ile bulaşmasından korkuyorlar. Bu nedenle o dönem içerisinde bebeklerini anne sütünden mahrum ederek soluğu hazır devam sütlerinde almaktalar.

Fakat uzmanlar bunun halk dilinde bir inanış olarak yayılmış ve kabul edilmiş olduğunu hatta tam aksine anne hasta veya grip olmuş ise annenin sütünde oluşan gripten koruyucu antikorlar ürettiği bu sayede de grip annenin sütünü emen çocukların gribe ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık kazanmış olduğunu söylüyor.

Tabi ki normal emzirme sürecinden biraz daha dikkatli ve hijyene dikkat edilerek sağlıklı bir emzirmenin sağlanması gereklidir. Peki, bunlar nelerdir bir göz atmaya ne dersiniz?

Grip Olan Annelerin Bebeklerini Emzirmesi

Annenin Bebeğini Emzirirken Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Maske

Grip olduğunuzda bebeğinizi emzirmeniz bebeğinize zarar vermez. Grip ve nezle gibi hastalıklar direk olarak öpmek, nefes alıp verme, öksürme, hapşırma gibi tükürük sıçraması yolu ile bulaşan virüslerdir. Bu sebeple maske takarak emzirmek veya diğer ihtiyaçlarını gidermek maske konusunda da oldukça titiz davranmalı belirli saatler de değişimini yapmalısınız.

  • Elleri yıkamak

Emziren annelerin el hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir. Her emzirmeye başlamadan önce ellerini güzelce yıkamalı. Maskesini takmalıdır. Emzirme bittiğinde maskesini çıkardıktan sonrada eller yine yıkanmalıdır. Aynı zamanda annenin kıyafetleri temiz olmalı ve göğüs ucunun hijyenine dikkat etmelidir.

  • Su içmek

Emziren annenin bol bol su içmesi gereklidir. Bol su içmek süt üretimini artırır ve vücudunuzdaki enfeksiyonun dışarı atılmasını sağlar.  Gripliyken de bol bol su içmeli ve bebeğinizi emzirmelisiniz.

  • Beslenme

Uzmanlar, grip olan emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söylüyorlar. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek, gribin etkisini azaltacak taze meyve ve sebze tüketilmelidir, C vitaminden zengin gıdalar tüketilmelidir. Proteinden zengin gıdalar, et, balık yenmelidir.

  • Uyku düzeni

Emziren anneler, uyku düzenine dikkat etmelidirler. Yetersiz uyku, vücut direncinizin düşmesine neden olmaktadır. Bu da hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterli uykuya ihtiyacı vardır. Bebeğinizin uyuduğu zaman siz de uyuyun dinlenin.

  • Ortamı havalandırmak

Odayı aralıklarla havalandırın. Grip olan kişi öksürüp, hapşırdığı zaman ortama virüsleri yayar. Bebeğinizin tam bağışıklık sistemini gelişmediği için hastalıklara çok açık bir bünyeye sahiptir. O yüzden bebeğinizi hastalıklardan korumak için bulunduğu odayı arada havalandırmanız iyi olacaktır.

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu