Göz kuruluğunun 9 doğal tedavi yöntemi

Yapılan istatistiklere göre Türkiye de her 3 kişiden 1inde kuru göz hastalığı ile karşı karşıya kalıyor. Göz kuruluğu rahatsızlığı gözlerin nemli kalmaya yetecek kadar gözyaşı üretmediğinde veya gözyaşının hemen buharlaşması sonucunda meydana gelir.

Göz kuruluğu genellikle hormonal bozukluklar, günlük aktiviteler, çevresel etkenler, lensler veya bazı ilaçlar nedeniyle oluşur. Göz kuruluğunun tedavisi için herhangi bir kimyasal içeren ilaçlara gerek kalmadan doğal tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

1. Nemlendirilmiş ortamlarda bulunun.

Çoğunlukla sağlıksız ve nemini kaybetmiş kuru ortamlar,  göz kuruluğuna sebep olmaktadır. Bu nedenle nemlendirilmiş ortamlarda bulunmak tedavi etmeye yardımcı olabilir. Odanın herhangi bir bölgesine bir nemlendirici yerleştirildiğinde odanın havası nemlenir ve havanın nemi gözlerde bulunan yaşlanma ve ıslaklığın buharlaşmasına engel olur. Bu sayede gözlerin kurumaması sağlanır ve daha sağlıklı gözlere sahip olursunuz. Ayrıca, tozlu bir ortamda yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, daha temiz hava için hava filtresi kullanmanız daha faydalı olacaktır.

2. Sıcak kompres uygulayın.

Gözyaşları esas olarak eşit miktarda yağ, su ve mukusun birleşmesi ile üretilir. Gözleriniz de tahriş ve iltihap olduğunda, gözler göz kapaklarındaki yağ üretimini durdur bu nedenle de göz kuruluğuna neden olur. Buna neden olan tahrişi iyileştirmenin en kolay yolu, 2-3 dakika boyunca göz kapakları üzerine ılık kompres uygulamaktır. Isıtılmış bir bez yardımı ile bu kompresi uygulanarak göz kapağında ki tıkanmış yağların gevşemesi ve rahatsızlığın giderilmesi sağlanabilir.

* Temiz bir bezi ılık suyla ıslatın.

* Fazla suyunu sıkın ve 5 dakika boyunca göz kapaklarının üzerinde bekletin.

* Göz kapaklarının üzerine yavaşça bastırarak masaj yapın.

* Bir hafta boyunca her gün tekrarlayın.

Göz kuruluğu nedenleri

3. Bol miktarda su tüketin.

Bol miktarda su içmek vücudun her bölgesinde nemlenmeyi sağlar. Su tüketmek sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. Gözlerimiz dahil neredeyse tüm organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Su, gözlerin nemli kalmasına yardımcı olur, yeterince gözyaşı üretmelerini sağlar. Göz kuruluğunu önler.

* Günde 8 bardak su içilmesi önerilmektedir.

* Su kaybetmek için susayana kadar beklemeyin, çünkü zaten vücudunuzda su kaybı olabilir. Daima yanınızda bir şişe su bulundurun ve düzenli olarak yudumlayın.

4- Bilgisayar ekranını ayarlayın.

Düzenli olarak bilgisayar kullanıyorsanız, göz yorgunluğunu en aza indirmek için bilgisayar monitörünün doğru açıda yerleştirildiğinden emin olun. Doğru açı göz hizasında veya biraz altında olmalıdır. Ek olarak, bir bilgisayar ekranına bakmak, her dakika göz kırma sayısını sınırlandırır, yakın tarihli bir çalışmaya göre, sürekli olarak bilgisayar kullanan kişiler, kullanmayan insanlardan 3 kat daha az göz kırptığı bilinmektedir.

* Hem ekran monitörünüzü hem de ekran parlaklığını gözlerinizin rahat hissettiği bir seviyeye ayarlayın.

* Çalışırken mola ara verin. Her saat 10 dakikalık bir mola verin ve ekrana bakmanın dışında bir şeyler ile ilgilenin.

5. Göz temizliğine dikkat edin.

Göz kuruluğunda gözlerin hijyeni çok önemlidir. Göz kapaklarınızı, özellikle de göz kapağının kenar boşluklarında biriken ve gözdeki yağ üreten bezleri tıkayabilecek döküntüleri giderin. Gözlerinizi temiz tutmak ve kurumasını önlemek için izlemeniz gereken 3 adım vardır bunlar:

* Bir kaseyi sıcak suyla doldurun ve oda ısısına gelmesini bekleyin.

* Bir çay kaşığı toz soda (kabartma tozu) ekleyin.

* Elde ettiğiniz karışıma temiz bir pamuklu ped batırın ve göz kapaklarınızı ve kirpiklerinizi yavaşça silin.

* Her seferinde temiz bir pamuklu ped kullanarak bu işlemi tekrarlayın.

* Bu işlemi bir hafta boyunca her gün yapmaya özen gösterin.

6. Salatalık maskesi uygulayın.

Yapılan araştırmalar sonucunda, salatalığın göz çevresindeki şişliği azalttığını ve gözlerdeki yağ üreten bezleri tıkadığı öğrenilmiştir. Su içeriği yüksek olduğundan dolayı kurumuş gözleri rahatlatırken nemli kalması için gözleri nemlendirir.

* 2 tane salatalığı dilimleyin ve gözlerinize uygulayın.

* Salatalık dilimleri göz kapaklarınızın üzerinde kurumaya başlayana kadar bekletin.

* Haftada iki kez tekrarlayın.

7. Omega-3 tüketin.

Omega-3 yağ asitleri genel olarak sağlık üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Omega-3’lerdeki moleküller hücre zarının parçalarını oluşturur ve iltihaplanma ile mücadelede ve göz bezlerinde doğal yağ üretimini teşvik etmede çok önemli bir rol oynar.

* Takviye alabilirsiniz.

* Somon, ton balığı, keten tohumu, chia tohumu, soya fasulyesi, kanola yağı vb. gibi Omega-3 bakımından zengin besinleri beslenmenize ekleyin.

Göz kuruluğunun doğal tedavi yöntemleri

8. Hint yağını uygulayın.

Hint yağı, su tutucu olarak çalışan tek tip yağdır ve bu sayede göz kuruluğunu tedavi etmeyi sağlar. Gözyaşının buharlaşmasını önler. Göz kuruluğunda, kurumuş gözlere hintyağı uygulanarak anında rahatlama elde edilebilir ve rahatsızlığı iyileştirilebilir. Hint yağı, tahriş olmuş gözler için de rahatlatıcı bir his yaratır. Yanma, batma hissini, kızarıklığı ve göz kuruluğunun neden olduğu şişliği azaltır. Anti bakteriyel özellikleri nedeniyle hint yağı göz enfeksiyonlarını tedavi eder ve bakterilerin göze girmesini önler.

* Yatmadan hemen önce, iki göze de 2-3 damla hint yağı uygulayın.

* Gözleriniz kapalıyken, yağı birkaç dakika gözlerinize bekletin.

* Hint yağı sürdükten sonra en az 12 saat lens kullanmayınız. Bugözlerinizin tahriş edebilir.

* Hint yağını 1 hafta boyunca her gece yatmadan önce uygulayın.

9. Bol miktarda üzüm tüketin.

Yapılan araştırmalar sonucunda üzüm yiyen ve göz kuruluğu rahatsızlığı olan kişilerde bir hafta sonra önemli ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Bu araştırmaya göre üzüm tüketmek gözleri nemlendirdiği, retina da oluşan bozuklukları koruyabildiği ve göz sağlığını koruduğunu göstermektedir.

NOT: Yazımız bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Kesin tanı ve teşhis koyma yetkimiz bulunmamaktadır. Belirtilerin bazılarını kendinizde hissederseniz en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.