Sağlık

Göbek deliği vücudumuzun en kirli yeri seçildi

Göbek deliği banyo yaparken çoğumuzun unuttuğu yerlerden birisidir. Uzmanlar göbek deliğinin insan vücudunun en kirli yeri olduğunu söylüyorlar. Peki, neden göbek deliğimizi temizlemeliyiz. Göbek deliği gün içinde pamuk, kir ve çeşitli bakterileri biriktirmeye yatkın bir bölgemizdir.

Araştırmacılar, duş sırasında kısa bir ovalama ile temizlenemediğini, göbek deliğinin tıp dünyasına yabancı bakterileri barındırdığını keşfetmişledir. Bu bakteriler ciddi rahatsızlıklara da yol açıyor. Normal bir duş göbek deliğinizin iyice temizlenmesi için yeterli değildir. Uzmanlar, göbek deliği temizliği için aşağıdaki yöntemleri haftada en az 1 kere uygulanmasını öneriyorlar. Bu sayede göbek deliğinizin tamamen temiz olduğuna emin olabilirsiniz. Göbek deliği nasıl temizlenmeli sorusuna da yanıtımız; göbek deliği çeşit olarak çukur ve çıkık olur. Bazı insanların çukur bazılarının ise çıkık durur. Göbek deliğiniz çıkık ise sıcak sabunlu bir bez ile silmeniz kolay olacaktır. Fakat göbek deliğiniz çukur ise temizlemeniz biraz zaman alacaktır.

BU KARIŞIM İLE GÖBEK DELİĞİNİZİ KOLAYLIKLA TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ

1 bardak sıcak suyun içine 1 çay kaşığı tuz ilave ediniz. Bu hazırladığınız karışımı bir kulak çubuğu yardımıyla hafifçe fazla bastırmadan göbek deliğinize uygulayınız. Biraz beklettikten sonra duru su ile temizleyin ve kurulayın. Bu yöntem göbek deliğinizden kötü koku geliyorsa etkili olacaktır. Bir başka yöntem ise alkollü suyla silmek, bir kulak çubuğunu alkole batırıp göbek deliğinizi nazikçe siliniz. Biraz beklettikten sonra durulayın ve iyice kurumasını sağlayın. Göbek deliği nemli kaldığında daha çok bakteri üretir ve kötü koku oluşumuna neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu