Sağlık

Gluten alerjisi nedir? Gluten alerjisi belirtileri nelerdir ?

Gluten : Ekmek yapımında hamurun içerisinde oluşan, hamura kabarıklılık ve mayalanma alt yapısını sağlayan bir proteindir. Esnek bir yapıya sahip olan bu protein ekmeğin olmazsa olmazıdır. Gluten ekmeğe çiğnenebilmesi için yumuşaklık katmakta. En çok buğdayda, arpada ve çavdarda bulunmaktadır.

Gluten hassasiyeti : Bazı kişilerde gluten , ishal, hazımsızlık, karın ağrısı şeklinde rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin bağırsaklarında gluten proteini parçalanamamakla birlikte ince bağırsağa yapışarak kanamalara yol açmakta. Peki gluten hassasiyeti olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz ?

İşte Belirtileri :

• Mide, bağırsak bölgesinde oluşan sancı tarzındaki ağrılar. Mide hazımsızlığı, aşırı ve uzun süre ishal olma ve ya tam tersi uzun süre kabızlık ve kötü kokulu dışkı oluşturmaktadır.

• Gluten bağırsak florasına zarar verdiği için vücut için önemli vitaminleri ememez bu yüzden kişiye yorgunluk , halsizlik belirtileri vermektedir.

• Kemik erimesi, eklem ağrıları oluşmaktadır.

• Gluten hassasiyeti olan kişilerde geçmek bilmeyen egzama hastalığı şeklinde görülen kaşıntı sonrası kabarcıkları görülmektedir.

• Glutenin zarar verdiği ince bağırsak sürekli ve sık olarak ishale neden olduğundan gluten hassasiyeti olan kişilerde kilo kayıpları görülmektedir.

• Kadın yumurtalıklarında dengesizlikten dolayı düzensiz adet olma, adet olamama gibi sorunlara yol açar.

• Gluten hassasiyeti olan kişilerde depresyon,kaygı bozukluğu, ani korku ve endişeli ruh hali sorunları görülmektedir.

• Şiddetli baş ağrısı, sürekliliğini koruyan migren başlıca belirtisi.

Gluten hassasiyeti tedavisi :

Gluten hassasiyetinin bir tedavisi bulunmamakla birlikte herhangi bir ameliyat ile tedavisi de söz konusu değildir. Gluten içeren bütün besinleri hayatınızdan çıkararak bu belirtilere ve bu rahatsızlıklara dur diyebilirsiniz. Glutensiz beslenerek bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün bunun için en başta Çavdar, yulaf, buğday tahıllarını hiç tüketmemeniz gerekmektedir. Bu tahıllar gibi bir çok gluten içeren besine de veda etmeniz durumunda diyetiniz eski sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Gluten içeren besinler :

Makarna, ketçap, mantı, bisküvi, hamburger ve benzeri hazır gıdalar, galeta unu, ekmek, poğaça ve benzeri unlu mamullerde, market salçalarında, tarhana çorbası, çikolata ve benzeri atıştırmalıklar, cips, başta bira olmak üzere diğer alkollü içecekler gluten içermektedir. Bu besinleri hiç tüketmemenizi öneririz.

Gluten içermeyen besinler :

* Yeşil yapraklı sebzeler ve mevsimindeki tüm taze sebzeler, soğan, brokoli, enginar,sarımsak, rezene, şalgam, turp, zencefil. yumurta, balık, tavuk ve kuzu eti, domates, limon, avakado, ceviz, badem,karabiber, keçi peyniri, bal, zeytin gluten hassasiyeti olan kişiler de bu besinleri öğünlerine ekleyebilirler.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu