Haberler

Geçtiğimiz ayın enflasyon oranları açıklandı

Piyasalar için merakla beklenen mart ayı enflasyon oranları TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK verilerine göre mart ayında enflasyon aylık ortalamada yüzde 0,99 oranında artış gösterdi. Yıllık ortalamada ise bu değer 11,14 oranına çıkmış oldu.

TÜİK raporuna göre mart ayı enflasyon oranı geçtiğimiz aya göre yüzde 0,99 luk bir artış gösterdi. Aynı rapora göre bu oran geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre yüzde 2,77, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,23 oranında bir artış gösterdi. Bu raporun detaylarına baktığımızda, gıda ve alkolsüz içeceklerde enflasyon yüzde 2,03  oranında artış göstererek zirvede yer aldı. Bu oran sağlık grubunda yüzde 1,90, giyim grubunda yüzde 1,05, eğitimde yüzde 0,94 olarak tanımlandı. Bu rapora bakıldığında asıl harcama grubumuzda yer alan hiçbir üründe enflasyon oranı düşüş gösteremedi. Aynı oranlar yıllık bakıldığında en fazla artış yüzde 15,41 ile ev eşyası grubunda görünüyor.

AYLIK ORANDA EN FAZLA ARTIŞ ECZACILIK ÜRÜNLERİNDE OLDU

Açıklanan bu rakamlara göre hesaplandığında aylık en fazla artış yüzde 5,91 ile eczacılık ürünlerde oldu. İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerde meydana gelen bu fiyat artışları tüketicileri olumsuz yönde etkiliyor. Bu artışların başlıca nedeni ülke olarak çok fazla dışa bağlı olmamızdan kaynaklanıyor. Ne yazık ki üretimde çok gerilerdeyiz. Dışa bağlılığımızın bu kadar fazla olması ile doların tüm artışlarından kötü olarak etkileniyoruz. Bu fiyat artışlarından etkilenmemek için biran önce üretime geçmeli ve dışa bağlılıktan kurtulmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu