Sağlık

Geceleri Ayaklara Neden Kramp Girer ?

Gece oluşan ve sizi uykunuzdan eden bu kramplar çoğu insanın kabusu olmuştur. Bu kramplar bir kaç saniye sürebildiği gibi dakikalarca da devam edebilir. İlk başta oluşan acı hissi geçtikten sonra kasılan kasların ağrısı bir süre daha devam eder.

Her yaşta görülebilen bu kasılmalar daha çok ileri yaştaki kişilerde görülmektedir. Ayrıca akşamları spor yapan gençlerde ve yetişkinlerde de görülmektedir.

Gece kramplarının asıl nedeni halen tam olarak bilinmese de oluşmasına etki eden bazı durumları sizler için araştırdık.

İşte o unsurlar;

Susuzluk:

Bol bol su içmenin hem zihinsel hemde fiziksel olarak ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kas dokularımızın %75 i sudan oluşmaktadır.  Gün içerisinde yeteri kadar su tüketmediğimiz zaman kaslarda kasılmalara neden olur. Ve su aynı zamanda besinleri vücudumuzda daha rahat dolaşmasını sağlar

Besin Eksikliği:

Vücudumuzun bazı minerallere ihtiyacı vardır. Bunlardan potasyum. sodyum, magnezyum ve kalsiyumun eksik olması gece kramplarına neden olmaktadır. Bu saydığımız mineraller kas sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Aşırı Yorgunluk ve Çok Fazla Ayakta Kalma:

Uzun süre ayakta kalma ve bu eyleme gerçekleştirirken uygunsuz ayakkabılar ve topuklu, rahat olmayan ayakkabılar kullanma kas ve iskelet sistemimizi aşırı derece yormaktadır.  Kasların gün içerisinde bu şekilde yorulması geceleri kramplara neden olmaktadır.

Hamilelik:

Hamile kadınların geceleri bacak krampları yaşadıkları çok sık görülmektedir. Bu durum hamileliğin 3 üncü aylarından başlar ve hamileliğin sonralarına kadar devam edebilir.

Hipotiroid:

Tiroid hormonunun düşük seviyelerde olması kasların güçsüzleşmesini ve geceleri yaşanan bu kramplara neden olmaktadır.

Kontrol Altına Alınamayan Diyabet:

Diyabet hastalarında da bu kasılmalar sık sık görülmektedir. Bu aynı zamanda diyabet hastalığının da bir belirtisidir.

İlaçlar:

Kullandığımız bazı ilaçlarda bu kasılmalara neden olabilir.  Özellikler kolestrol düşürücü ve idrar söktürücü ilaçlar vücudumuzda ki su oranını azalttığından bu kasılmalara neden olmaktadır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu