Fazla uyumanın vücudumuza verdiği 5 zarar

8 Saatten Fazla Uyuyor iseniz bu 6 Sorun ile karşılaşabilirsiniz yeterlidir. 8 saatten az uyumak sağlığa zararlıdır. Bunun yanı sıra fazla uyumakta sağlıksız bir durumdur. Her iki durumda da, uyku fazlalığı ve ya uyku eksikliği, sağlığa zarar verebilir .

1. Uykusuzluk

Uykusuzluk , aktivite sebebinden dolayı düzensizliğe sebep olabilir. Örneğin, bilgisayarın başında geç saatlere kadar oturmak veya geç saatlerde televizyon izlemek ertesi gün uzun süre uyumanıza ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olabilir. Standart saat dilimlerin de uyku saatinizi ayarlamak ve bunu geciktirmemek uykusuzluğunuzu önleyecektir.

2. Hafıza Problemleri

Bir çalışmaya göre , uzun sure uyku uyumak beynin çalışmasını etkiler.  Sürekli olarak geceleri uyanık iseniz sabah kalkmanız gereken saatte uyanamazsınız. Bu da beynin bilişsel işlevlerini ve ayrıntılara odaklanma ve hatırlama yeteneğinin etkilenmesine sebep olur. Alzehımer’I tetikler.

Fazla uyumak baş ağrısı yapar

3. Baş ağrısı

Uykusuzluk baş ağrısına neden olur, fakat aynı zamanda çok uzun süre uyuduğumuzda da olur . Hafta sonları ve tatillerde bile fazla uyumamalıyız.. Aksi takdirde, korkunç bir baş ağrısı ile uyanabilir ve tatilinizi ağrı ile geçirebilirsiniz.

4. Kilo alma problemleri

Araştırmalar sonucunda uykunun kısa ve uzun süreler de her iki şekilde de kilo almaya neden olduğu öğrenilmiştir. Fazla uyku uyunduğunda yapmamız gerekenden daha az hareket ediyoruz. Geç saatte uyandığımızda fiziksel aktiviteler için zamanımız kalmaz. Bu sebeple fazla uyku uyumak kilo aldırabiliyor.

5. Kalp hastalığı

Çok uzun süre uyursanız, sadece değerli zamanınızı kaybetmezsiniz, aynı zamanda kalp hastalığına yakalanabilirsiniz . Günümüzde kalp sorunları en sık görülen ölüm nedenleri arasındadır ve gece 8 saatten fazla uyumak, kalp krizinden ölme şansınızı% 34 artırır .

Araştırmalar sonucunda kadınların erkeklerden daha uzun süre uyuma olasılıklarının daha yüksek olduğunu kanıtlamalarıdır, bu yüzden aşırı uyku ile kalp hastalığı arasında yakın bir bağlantı olduğunu akılda tutmaları gerekir.Mesele şu ki aşırı uyku, beyindeki nörotransmiterlerimizi ve serotonin seviyemizi etkiler.

Vücudunuzun 7-8 saat içinde tamamen iyileşmesini sağlamak için şu sağlıklı uyku kurallarına uymaya çalışın;

  • Sağlıklı beslenmeye dikkat et.
  • Alkol tüketme.
  • Egzersiz yap.
  • Kafeinli içeceklerin alımını azalt.
  • Yatak odanın sessiz, karanlık ve dinlendirici olduğundan emin ol.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kan grubunuz kişiliğiniz hakkında bilgi veriyor

Vücudumuzun % 7-8’ i kandan oluşur. Kanın görevi organlara oksijen taşımaktır. Farklı kan grupları mevcuttur. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.