Teknoloji

Facebook hakkında soruşturma başlatıldı

Geçtiğimiz günlerde 50 Milyon kullanıcının verilerini bir araştırma şirketine vermek ile suçlanan Facebook’un başı dertten kurtulmuyor. Şirketin merkezinin bulunduğu Amerika’da tüketici haklarını korumakla görevli bir komisyon tarafından Facebook hakkında soruşturma başlatıldı.

Facebook adının bu veri hırsızlığı ile anılması şirketin hisselerinde büyük kayba neden olmuştur. Bu olayın ardından şirket dünya çapında çok büyük bir güven kaybı yaşadı ve milyonlarca insan hesaplarını silmeye başladı. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi birde bu soruşturma başlatılması Facebook’un çok zor durumda kalmasına neden oldu. Şirketin kurucusu olan Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde bir özür mesajı yayınlamış ve veri güvenliği için çok daha sıkı önlemler aldıklarını duyurmuştur. Soruşturmayı başlatan kurulun başkanı Amerika’da kişilerin bilgilerini izinler olmadan farklı kişiler ile paylaşılmasının cezasının kişi başı 40.000 dolar olduğunu söyledi. 50 milyondan fazla kişinin verilerinin çalındığı düşünülürse Facebook trilyonlarca dolar ceza ödemek zorunda kalacak.

FACEBOOK GÜN GEÇTİKÇE DEĞER KAYBEDİYOR

Adı veri hırsızlığı ile gündemde olan Facebook hisse senetlerinde de ciddi bir kayıp yaşıyor. Bu yılın başında reklam politikasını değiştirdiğini bildirmesiyle düşüşe geçen hisseler veri hırsızlığının duyulması üzerine tam anlamıyla çakıldılar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi birde bu soruşturma ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde soruşturma kapsamında Mark Zuckerberg’inde ifade vermesi bekleniliyor. Soruşturmayı yürüten komisyon veri güvenliği konusunda google ve twitter gibi sosyal medya platformlarını da uyardı. Bu konu bundan sonra çok daha fazla konuşulacak gibi duruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu