Evde ki malzemeler ile diş ağrısından kurtulun

Diş ağrısı herkesin korktuğu ve acısına dayanamadığı bir ağrı türüdür. Birçok nedene bağlı olarak dişte ağrı kaynaklanabilir. İlk ve sık olarak karşılaşılan durum çürüklerdir. Fakat diş ağrısına sebep olabilen diğer unsurları da göz önünde bulundurmak gerekir bunlar, diş iltihabı, dolgu veya kanal tedavisi uygulanmış olması da şiddetli diş ağrılarına sebep olabilmektedir. Diş ağrıları genellikle yeme ve içmeden sonra zonklama şeklinde başlar şiddetli ağrıya doğru ilerler. Bunu önlemek için yiyecek tüketiminden sonra kesinlikle dişler fırçalanarak iyice temizlenmelidir. Dişlerimiz hemen diş hekimine ulaşmanın kolay olmadığı zamanlarda da aniden ağrıyabilir. Bu süre zarfında bu acıyı dindirmek için hemen çözümler aranır. Peki diş ağrısını geçirmenin doğal yolları nelerdir bir göz atalım;

Evde diş ağrısını hafifletme yöntemleri

  • Tuz: Antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyon kaynaklı diş ağrılarını geçirir.1 su bardağı suyun içerisine 2 tatlı kaşığı tuzu ilave edin. Gün içerisinde 2 defa bu karışım ile ağzınızı çalkalayın. Şiddetli diş ağrılarında bu karışımı ağrıyan diş üzerinde bekleterek gargara edin.
  • Karanfil; Karanfilin içerisinde bulunan öjenol maddesi sayesinde diş ağrısını hafifletir.Karanfili ikiye bölün ağrıyan dişin üzerinde hafif ısırma şeklinde bekletin.1 çay kaşığı karanfil yağının içerisine 1 damla zeytinyağı ilave edin ve ağrılı bölgeye uygulayın. Uyuşturarak ağrının hemen geçmesini sağlayacaktır.
  •   Soğan: Soğanın iltihap giderici ve antibiyotik özelliği sayesinde ağrılı şiş dişin inmesini sağlar.Küçük bir soğan parçasını ağrılı şiş dişin üzerine koyun iki diş arasına sıkıştırır vaziyette bekletin.
  • Sirkeli su: 1 çay bardağı suya 1 çorba kaşığı sirke ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı ağrılı dişin bölgelerinde gargara yapın.
  • Sarımsak: Sarımsağın antiseptik özelliği sayesinde diş çürüklerinin neden olduğu ağrıyı geçirir.Bir diş sarımsağı ezerek parçalayın ve ağrıyan çürük dişin üzerinde bir süre bekletin.
  • Siyah poşet çay: Siyah çay dişte oluşan şişliği azaltmaya yardımcı olur. Fakat çay taneleri küçük olduğu için çürük dişin içerisine girip orada ki ağrıyı arttırabilir. Bu nedenle siyah poşet çayın ılık şekilde dişe konularak 10 dakika bekletilmesi dişteki şişliğin ve zonklamanın azalmasını sağlayacaktır.
  • Buz: Buz her bölgede oluşan düşme, burkulma, yaralanma sonucu ortaya çıkan şişliklerin inmesinde en etkili maddedir.Buzu bir havluya ve buz torbasına koyun. Dişinizin ağrıdığı taraftaki yanağın dış kısmından uygulayın. 10 dakika bekletin 10 dakika ara verin ve tekrar uygulayın.

 

Not: Yazımızda bulunan içeriklerin kesin teşhis ve tedavi niteliği bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.