İp Uçları

Evde hurma ağacı nasıl yetiştirilir ?

Aslında hurma ağacı fideleri bir çok büyük markette satılıyor. Fakat bu fideleri kendim yetiştirmek istiyorum diyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin. 

Hurma bitkisi aslında iklim olarak sıcak iklimleri aramaktadır. Fakat bir çok bitkide olduğu gibi bu bitkinin de minimum yetiştirilme koşulları sağlandığında ev ortamında kolaylıkla yetişebilmektedir. Aynı zamanda evimiz için oldukça güzel bir süs bitkisi olacaktır.

Bu yazımızda anlatacağımız yöntem ile evinizde çok kolay bir şekilde hurma ağacı palmiyesi yetiştirebilirsiniz.  Yapmanız gerekenleri sıra ile anlatacağız lütfen dikkatlice okuyunuz ve uygulayınız.

Hurma ağacı nasıl yetiştirilir ?

Tabi ki öncelikle tohuma ihtiyacımız var. Bunun için bir miktar hurma alıp afiyet ile yiyoruz. İşte şimdi kalan çekirdeklerden ihtiyacımız olan tohumu elde etmiş olduk . Çıkan çekirdekleri bir kaç gün kuruması için bekletiyoruz. Daha sonra kuruyan çekirdekleri bir miktar suyun içerisine atıp, çekirdekler şişene kadar suyun içerisinde bekletiyoruz. 

Çekirdeklerin şişmesi yeteri kadar suyu çektikleri anlamına gelecektir. Çekirdekler yeteri kadar suyu çektiklerinde çekirdekleri önceden hazırlamış olduğunuz ıslak talaşın içerisine gömün. Talaşı bu süre zarfında nemli olmasına dikkat edin. Yaklaşık bir ay içerisinde 10 cm boyunda çimlenmiş bir tohumunuz olacaktır.

Çimlenmeye başlayan tohumları, önceden hazır ettiğimiz toprağın içerisine gömüyoruz. Tohumlar bir süre sonra yeşillenmeye başladığında topraktan küçük yeşil bitkiler olarak çıkmaya başlayacaktır. 

Hurma fidanları nasıl bakılmalıdır ?

Hurmalar yeşillendikten sonra yetiştirilme yerleri oldukça önemlidir. Hurma fidanları doğrudan güneşin altına bırakmamalısınız. Bulunduğu ortam bol güneş almalı fakat direk güneş altında olmamalıdır. Yeşillenen fidanlar yaz aylarında haftada bir defa sulanmaları yeterli olacaktır. 

Hurma ağacı geç büyüyen bir ağaç olduğu için endişelenmeyin. Fidanların yeşermesi ve büyümesi biraz zaman alabilir. 

 Kullanılacak ekipmanlar ve ortam nasıl olmalı ?

Hurma ağacını yetiştirmek oldukça zahmetli bir iştir. Bu süreçte kullanacağımız ekipmanlar ve tohumların yetiştirilme ortamları oldukça önemlidir. 

Kullanılacak kaplar: Kullanacağımız kaplar altları delikli olmalıdır. Aynı zamanda kullanacağımız kum da toft karışımlı olmalıdır. 

Sulama: Sağlıklı bir şekilde büyümesi için düzenli olarak sulanmalıdır. Fakat dikkat etmemiz gereken şey toprağın sürekli olarak nemli kalmasıdır. 

Sıcaklık: Sıcaklık ortalama olarak 25 dereceler civarında olmalıdır. 

Kapların değişimi : Hurma ağacını büyüme aşamasında bulunduğu saksının her yıl düzenli olarak değiştirilmesi gereklidir. Bu süreç 5 yaşına kadar bu şekilde devam edecektir. 5 yılın sonunda artık 3 yılda bir saksı değiştirilmeli ve genişletilmelidir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu