Yiyecek

Evde doğal nar ekşisi nasıl yapılır?

Narın tam mevsimi şu an, sizler için evde doğal nar ekşisi yapımını araştırdık. Marketlerden alınan nar ekşilerinin içinde tatlandırıcı ve şeker gibi katkı maddesi bulunmaktadır. Doğal nar ekşisinin tadını bilenler asla katkılı nar ekşisini kullanamıyorlar. Özellikle şeker hastaları doğal katkısız nar ekşisi tercih ediyor. Sizde organik ürünleri tercih ediyorsanız bu tarif tam sizlere göredir.

Evde nar ekşisi yapımı

  • Nar ekşisi yapımı için kullanacağınız nar kırmızı ve ekşi nar olmalıdır. 10 kg ekşi nardan 1 litre nar ekşisi olmaktadır. Ölçünüzü kendinize göre ayarlayın.
  • Narları güzelce yıkayın daha sonra ekşi narları bıçakla ortadan ikiye kesin ve iyice ayıklayın. Bu işlemi tahta kaşık yardımıyla yapabilirsiniz. Bu işinizi kolaylaştıracaktır. Ortadan ikiye kestiğiniz narı büyük bir kabın içine doğru içi yere bakacak şekilde elinizde tutun sert kabuğu tarafına kaşıkla vurduğunuz zaman nar tanelerinin düştüğünü göreceksiniz.
  • Nar tanelerini ayıklarken beyaz sert kısımlarını temizlemeye özen gösterin. Çünkü nar ekşisine acı bir tat verebilir.
  • Nar tanelerini bir tülbent yardımıyla suyunu sıkın. Robot ve meyve sıkacağı da kullanabilirsiniz.
  • Elde ettiğiniz nar suyunu derin bir kabın içine boşaltın. Kısık ateşte arada karıştırarak kaynatın. İmkanınız varsa odun ateşinde yapınız. Daha lezzetli olacaktır.
  • Kaynadıktan sonra üzerinde beyaz köpükler oluşabilir. Bir kaşık yardımıyla köpükleri alınız.
  • Nar ekşisi kaynadıktan sonra 4- 5 saatte anca kıvama gelebilir. Pekmez kıvamına geldiğinde ocaktan alabilirsiniz. Nar ekşisinin kıvama geldiğini nereden anlayacağız derseniz, bir cam tabağa kaynayan nar ekşisinden alın, soğusun soğuduktan sonra kıvamı koyulaşırsa olmuştur.
  • Hazır olan nar ekşisini ocaktan alınız. Soğumaya bırakın. Daha sonra cam şişelere koyabilirsiniz. Buzdolabında saklayabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu