Sağlık

Ev yoğurdu hassas bağırsak sendromuna iyi geliyor.

Evde yapılan yoğurtlar her zaman güvenlidir. Sütü güvendiğiniz bir yerden aldıysanız gönül rahatlığıyla yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Hassas bağırsak sendromunun belirtileri olan kabızlık, şişkinlik, ishal ve gaz gibi sorunların giderilmesinde en doğal ürün ev yoğurdu tüketmektir. ABD’de yapılan araştırmalarda bağırsak mikrobunu önlemek ve tedavi etmek için yapılan deneylerde elde edilen probiyotik maddeler ev yoğurdunun içinde olan “lactobasilli” cinsini içeren bir bakteridir. Hassas bağırsak sendromu tanısı konan hastalara 6 ay süreyle 2 kaşık olmak üzere ev yoğurdu yedirildi. Değerleri takip edilen hastalar 6 ay sonunda yakındıkları şikayetlerden kurtuldular. %89 oranında hastaların rahatladığı gözlemlendi. Gastroenteroloji uzmanları bu deneyin alanında yapılan bir ilk olduğunu söyledi ve çıkan sonuçlar çok memnun etti. Çünkü bu hastalık kişileri sosyal aktivitelerinden bile alı koyabilen bir durumdur. Hastalığın nedeninin tam olarak belirlenememesinin sebebi olarak: “Araştırmalarda, hassas bağırsak semptomu hastalığı olanlarda kalın bağırsak hareketlerinde anormallik ve bağırsak duvarındaki kaslarla sinirler arasındaki iletimde bozukluk nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir. Bu sorun nedeniyle bağırsak dışkıyı atabilmek için birbiriyle uyumsuz hareketler yapmakta ve kişide karın ağrısı, şişkinlik ve dışkı kıvamı ve miktarı ile ilgili sorunlar meydana gelmektedir.” Şikayetler kişiden kişiye değişiyor ancak beslenmesini düzenlemeyen kişiler tedavi sürecinde olsalar bile ağrı çekmek zorunda kalabiliyorlar.  Ancak her gün düzenli olarak ev yoğurdu yiyen kişilerin hassas bağırsak sendromundan kaynaklı belirtilerin gerilediğini söylüyorlar.

Süt ile ilgili besinleri tüketirken her besinden daha çok dikkatli olmalıyız.

Laktoz in toleransı olan kişilerin bu hazımsızlık ve gaz problemlerini çektiğini anlatan uzmanlar, ev yapımı yoğurt yaparken de dikkat etmeleri gerektiğini söylediler. Diyet yapan kişilerin de şeker içerikli meyveli yoğurtlar yerine ara öğünlerinde ev yoğurdu tüketmelerini önerdiler. Böylelikle her gün taze olarak yoğurt hazırlamalarını ve hazır yoğurtlardan uzak durmalarını önerdiler.

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu