Sağlık

Ellerinizin sağlığınız hakkında söylediği 6 şey

Eller yaşlanma belirtilerini gösteren vücudumuzun ilk parçasıdır. Ancak ellerimizin sağlığımız hakkında bazı verdiği bilgilerde mevcuttur. Ellerimiz bazı hastalıklar hakkında da bize bilgi vermektedir. Doktorlar, ellerinizin aldığı haller vücudumuzun diğer bölgelerinde oluşan problemler hakkında bilgi verdiğini söylüyorlar.

Bu yazımızda size ellerimizin bize sağlığımız hakkında verdiği 6 bilgiyi anlatmaya çalışacağız.

1- Avuç içinin kırmızı olması

Ellerde oluşan kırmızılıkların nedenleri

Doktorlar, özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz, kırmızı avuç içlerinin karaciğer problemlerinin bir işareti olabileceğini söylüyorlar. Genellikle kızarıklık avucunun dış kenarında oluşur. Kırmızı avuç içlerinin olası nedeni, kan damarı genişlemesine neden olan hormonal dengede bir değişikliktir. Romatoid artrit de avuç içi kızarıklığın bir nedeni olabilir.

Elinizde kızarıklıklar tespit ettiyseniz, bunun gerçek nedenini bulmak için tıbbi yardım almalısınız. Bu arada, sağlıklı bir diyete geçmeye ve alkol alımınızı düşürmeye çalışın.

2- Karıncalanma ve duyarlılık kaybı

Ellerde karıncalanma ve uyuşma

Bazen vücudumuzun belirli bölgelerinde duyarlılık kaybı ve karıncalanma hissedebiliriz. Bu durum genellikle sinirlere uzun süre baskı uyguladığımız için meydana gelmektedir. Karıncalanma, sinirlerimizin tekrardan hissetmeye başladığı anlamına gelmektedir.

Bazı durumlarda ellerde bu belirtiler servikal osteokondrozis, karpal tünel sendromu, ekstremitenin venöz trombozu, brakiyal pleksus hasarı, anemi veya diyabet gibi daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Sık sık belirgin bir sebep olmadan elinizde hassasiyet kaybı yaşıyorsanız, hemen bir doktora danışmalısınız.

3- Ellerde kuruluk

Ellerdeki kuruluğun nedenleri

Eldeki kuruluğun en yaygın nedenleri dehidrasyon ve östrojen eksikliğidir. Ellerde oluşan kuruluğu önlemek için yeterli su içmeli ve nemlendirici el kremleri kullanabilirsiniz. Ayrıca günlük beslenmenize yağlı balık ve fındık eklemeniz bu kuruluğun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Hormonal replasman tedavisi için doktorunuza mutlaka danışın, östrojen düşüşünü kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

4- Avuç içlerinin terlemesi

Avuç içi terlemesinin nedenleri

Hepimizin zamanla elleri ve avuç içleri terlemiştir. Ama bu durum bazen hiç tahmin edemediğimiz hastalıkların belirtisi olabilir. İşte avuç içlerinin terlemesinin bazı nedenleri:

  • aşırı terleme
  • stres
  • tiroid

Aşırı terleme olan hiperhidroz durumunda, güçlü terlemeyi önleyici maddeler kullanabilirsiniz.

Ayrıca aşırı alkol almamaya çalışın ve stres seviyelerinizi kontrol etmeyi öğrenin. Eğer tüm bunlara dikkat etmenize rağmen avuç içlerindeki terleme azalmıyorsa hemen bir doktora danışmalısınız.

5- Ellerde titreme

Ellerde titremenin nedenleri

Ellerde titremenin Parkinson hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabileceği bilinmektedir. Bu konuda ciddi bir endişeniz varsa hemen bir hekime danışmalısınız. Bu arada aşırı kahve ve alkol kullanımını kısıtlamalısınız, çünkü aşırı miktarda bu maddeleri tüketmek ellerde titremeye neden olabilir. Ellerde titremenin bir diğer nedeni ise aşırı strestir.

6- Tırnaklarda zayıflık

Tırnaklarda çatlama nedenleri

Tırnaklarda zayıf veya çatlamalar çinko eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Çinko sağlığımız için önemli bir mineraldir. Oluşan yaraların iyileşmesini kolaylaştırır, hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük beslenmenize yulaf, fındık ve et gibi çinko açısından zengin gıdalar ekleyin.

Yazımız hoşunuza gitti ise paylaşmayı unutmayınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu