İp Uçları

Ekonomi Geleceğinizi Planlamanız İçin 8 Güzel Tüyo

Geleceği planlamak sandığınız kadar zor, zahmetli ve pahalı bir uygulama değildir. Bugün yapacağınız ufak tefek tasarruf, birikim ve bazı giderlerinizi kontrol altına alarak geleceğiniz için harika ekonomi planları yapabilirsiniz. Üstelik tasarruf yapmak, ihtiyaçlarınızdan vazgeçmek anlamına da gelmiyor. Sizler için harika tasarruf tüyoları araştırdık.

İndirimleri takip etmek

Boş zamanlarınızda, gerek internet gerekse market, alış veriş merkezlerindeki indirimleri takip ederek büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Özellikle ev ihtiyaçları, yiyecek, giyecek, deterjan gibi ihtiyaçlarınızda indirimden yararlanmak cebinize büyük katkı sağlayacaktır. Bazı internet siteleri belirledikleri özel günler ve sezon sonu indirimleri ile ihtiyaçlarınızı karşılamada büyük ölçüde kolaylık sağlıyorlar.

Enerji ürünlerini tasarruflu kullanmak

Evinizdeki enerji ürünlerini tasarruflu kullanmak cebinize uzun vadede katkı sağlar. Su, elektrik, doğalgaz, gibi sabit giderlerimizi en aza indirmenin bir yolu olmalıdır. Kullanacağınız tasarruflu ampullerle ve kullanmadığınız yerdeki elektrikleri söndürerek elektrik faturanızın büyük ölçüde azaldığını göreceksiniz. Doğal gaz tasarrufunda ise oda termostatı kullanarak ve kullanmadığınız odaların peteklerini kapatarak fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca bulaşık, çamaşır makinesinin dolmasını beklemek ve öyle çalıştırmak su tasarrufunda en etkili yöntemdir.

Eski ürünleri atmak yerine onarmak

Eskiyen, bozulan ürünlerinizi tamir etmek kulağınıza hoş gelmeyebilir fakat idare etmek adına bu işlemi uygulayabilirsiniz. Yenisini alacağınız paralarla uzun vadede birikim yapabilirsiniz.

Dışarıda yemek yemeyi bırakmak

İşlerinizin yoğunluğundan evde yemek yapmaya vakit bulamıyor olabilirsiniz, fakat dışarıda hazır gıdalar ile beslenmek hem sağlığınıza hem de bütçenize zararı olur. Yemeğinizi evde hazırlamak hem küçük bütçeler ile cebinize hem de sağlığınıza büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Dışarıda yemek yemeyi tamamen bırakmasanız bile kısıtlamanız gelecekteki ekonomi planlamanız için büyük miktarda katkı sağlayacaktır.

Kredi kartını dikkatli kullanmak

Günümüzde para nakdinden çok kredi kartları ile alış veriş yapılmaktadır. Buda bütçeleri zorlamakta, ödemeleri farklılaştırmaktadır. Hele ki yüksek limitli kredi kartları kişileri istediği kadar harcama yapabileceği düşüncesine kaptırır ve ödeme zorlukları çıkarmaktadır. Unutmayınız ki kredi kartlarındaki limitler sizin paranız değil, size belli miktarlarda faiz konularak ödettirilecek limitlerdir. O yüzden cebinizde paranız varsa, alışveriş yapmanız tasarrufun en etkili metodudur. Kredi kartıyla alış veriş yapacaksanız da kullanımına dikkat etmeniz önerilir.

Sigara ve Alkolü bırakmak

Günlük tükettiğiniz sigara ve alkolü bırakmak, uzun vadede birikim yapmanızı sağlamaktadır. Kullandığınız sigaranın ücretini hesapladığınızda, aya ve yıla göre ne kadar tasarruf ettiğinizi kabaca göreceksiniz. Aynı zamanda içki içenler için de alkole verdikleri para hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Hele ki içkili yemeklerde verilen bütçelerin ortadan kalkması cebinizi rahatlatacaktır.

Kaliteli mallar tercih etmek

Bir söz vardır, “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” bu sözü çok severim. Hiç de boş söylenmemiş bir sözdür. Siz de siz olun alacağınız ürünlerde kalite arayışını bırakmayın, kaliteli ürünler satın almanız size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Ucuz mal alıp, daha sonra yok servisiydi, bakımıydı, tamiratıydı derken harcayacağınız paralardan kurtulmuş olursunuz.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak / Yürümek

Günlük işleriniz için veyahut işe gitmek için her gün kullanacağınız özel aracınızın yakıt gideri bütçenizi oldukça etkileyecektir. Bunun için toplu taşıtları kullanmak ve yakın mesafelere ise yürümek sizin yararınıza olacaktır. Hem trafik stresinden kurtulmuş hem de yürüdüğünüzde sağlığınızı korumuş olacaksınız. Geleceğiniz için ekonomi adına büyük yatırımlar elde etmiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu