Gündem

E-Devlet’e Bu Kez de Miras Sorgulama Geliyor

Bir süredir  Soy ağacı sorgulama özelliği ile gündemden düşmeyen E-Devlet platformu bu kez de “Mirasçılık Belgesi” ile oldukça çok kullanılacağa benziyor. Kısa bir süre içinde kullanıma açılacak bu uygulama ile kişiler T.C. Kimlik numaraları ile kendilerine kalan mirasın detaylarını sorgulayabilecekler.

Geçtiğimiz günlerde soy ağacı sorgulamasını kullanıma açan E-Devlet vatandaşların beklenenden daha çok ilgi göstermesinden dolayı çökmüş ve erişime kapanmıştı. Bunun üzerine yetkililer soy ağacı uygulamasını kademeli olarak hizmete sokmuş ve günlük bir limit belirlemek zorunda kalmışlardı. Gözler bu yeni miras uygulamasına vatandaşların nasıl ilgi göstereceğin de.  Eğer yoğunluk olursa bu kez sistem bunu kaldırabilecek mi herkes merak ediyor.

Mirasçılık Belgesi Nasıl Sorgulanır ?

Bu işlem için öncelikle miras bırakan kişinin TC kimlik numarasını bilmeniz gerekiyor. Miras bırakan kişinin TC kimlik numarasını sisteme girip sorgulama yaptığınızda sistem bilgileri UYAP sisteminde sorguluyor ve karşınıza çıkartıyor. Bu sistem sayesinde mirasınız var ise detaylarını görebiliyorsunuz.

Bu uygulamanın kullanıma girmesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecek tir.” açıklamasında bulundu.

“Mirasçılık” Uygulaması hakkında görüşlerinizi sizde yorumda paylaşır mısınız?

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu