Nedir?

E-104 Katkı Maddesi ve Zararları Neler

E-104 katkı maddesi, renkli içeceklerde ve kozmetik gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Dünyanın bir çok ülkesinde gıda maddelerinde kullanımı yasaklanmış olsa da kozmetik ürünlerde kullanımı belirli dozları aşmamak kaydıyla serbest bırakılmıştır.

Ülkemizde de meyve sularında kullanımı yasaktır fakat aromalı içeceklerde kullanımı yasaklanmamıştır. Özellikle çocukların tüketmesi kesinlikle engellenmelidir. E-104 katkı maddesi fazla tüketildiğinde insan vücudunda bazı kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

Gıda maddelerinde özellikle sarı rengini vermesi için kullanılmaktadır. Kanserojen bir madde olduğu için insan sağlığı bakımından oldukça tehlikelidir. Çocuklar üzerinde hiperaktiflik daha ileri yaşlarda ise astım gibi hastalıklara nende olabilmektedir.

Gıda Kondeksi aldığı bir kararla E-104 katkı maddesini kullanan firmaların ürün ambalajlarına bu maddenin zararlarını yazması zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede insanların bu maddeler hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu maddeleri içeren besinleri alırken dikkat etmeleri konusunda bilgilendirme amaçlanmıştır.

Bizlerde alışveriş esnasında aldığımız içeceklerin ve renkli gıdaların mutlaka içerisindeki maddeleri kontrol ederek almamız gereklidir.

E-104 Katkı Maddesinin Diğer İsimleri

  • CI 47005
  • Kinolin Sarısı
  • Kunolin Sarı
  • Gıda Sarı 13

E-104 Maddesinin Kullanım Amacı

Özellikle kozmetik ve yiyecek, içecek ürünlerinde sentetik renklendirici olarak kullanılmaktadır. Özellikle sarı ve portakal rengini vermesi için tercih edilmektedir.

E104 Maddesinin Kaynağı ve Türü

E-101 katkı maddesi sentetik bir renklendiricidir.

E104 Maddesinin Zararları ve Kullanım Alanları

E104 Maddesinin Zararları

Sağlığa zararlı bir üründür. Alerjik reaksiyonlara neden olabileceği belirtilmektedir. Bu konuda bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Bu konu yapılan bazı araştırmalarda E104 maddesinin insan cildine sabun gibi doğrudan uygulandığında alerjik reaksiyonlara neden olduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda İngiltere’de yapılan yüksek bütçeli bir araştırmanın sonucuna göre çocuklarda dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitenin E104 maddesini içeren gıdalarla güçlü bir bağın olduğu belirtiliyor.

E104 maddesinin zararlı olduğuna ve cilt hastalıklarına neden olduğuna dair bir çok araştırma bulunuyor. Fakat bu araştırmalarda kesin net bir cevap verilmemiş. Fakat bu madde sentetik bir madde olduğu için E104 maddesini içeren besinlerin ve ürünlerin tüketilmesine dikkat etmek gerekiyor.

Mümkünse çocuklarımızdan bu maddeyi uzak tutmakta fayda var.

E104 Helal Mi?

Bu maddeler de alkol ürünleri gibi dinen caiz olan ürünler değildir.

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu