Sağlık

Dut tam bir şifa kaynağı

Yaz meyvelerinden olan dut, siyah ve beyaz olarak ikiye ayrılır. Dut insan sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineraller ile doludur. Dut, taze meyve olarak tüketilebildiği gibi aynı zamanda, dut pekmezi, dut pestili, dut şurubu, dut reçeli olarak da kullanılır.

Dut demir bakımından oldukça zengindir. Kansızlığa ve anemik rahatsızlıklara iyi gelir. Kırmızı kan hücrelerinin yapımını artırır. Kalp sağlığını korur. Dut iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bol miktarda A ve E vitaminlerini içerir. Yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır. Dut, cilt sağlığı için de oldukça sağlıklıdır. Cilt lekelerini yok eder. Aynı zamanda saç sağlığı için de faydalıdır. Saçlara parlaklık kazandırır ve boyunun uzamasına yardımcı olur.

Dut içeriğinde bulunan lif sayesinde sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlık ve şişkinliğe iyi gelir. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Kan şekerini düzenleyici özelliği vardır. Dut, uzmanların açıklamalarına göre Çin’de kan şekerini düzenleyici ilaç olarak kullanılmaktadır. Dut güçlü bir C vitamini deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır.  İçeriğindeki A vitamini desteğiyle de kanser ile savaşır. A vitaminin bol miktarda olması göz sağlığı içinde tam bir şifa kaynağıdır. Özellikle retina için oldukça faydalıdır.

Dut, kemik erimesini engeller

Dut, içeriğindeki K vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir sayesinde kemik sağlığı üzerinde oldukça faydalıdır. Kemiklerimizi korur, güçlendirir. Kemik erimesini engeller. Uzmanlara göre dut beyin ve sinir sağlığı üzerinde tam bir şifa kaynağıdır. Dut, nöroloji sorunların düzelmesine yardımcı olur, hafızayı güçlendirir. Sinir hücrelerini korur.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu