Dünyanın en pahalı bitkisi artık ülkemizde yetişiyor

Dünyanın en pahalı bitkisi olan safran Mersin’de yetiştirilmeye başlandı. Aylardır hatta yıllardır süren araştırmalar ve deneyler sonucunda Mersin’deki topraklarında safran yetiştiriciliğinde elverişli olduğu tespit edildi. Sadece belediyenin kendisine ait fidanlığında kilosu 45 bin liradan safran yetiştirilmeye başlandı.

Goji beryy, pasiflora, istiridye mantarı, dikenli incir gibi daha birçok değerli besinler yetiştirerek olumlu sonuçlar alan  Ar-ge ekibi çalışmalarına safran üzerinde de başlayınca, Mersin’in toprak yapısının da el verişli olmasından dolayı hemen Mersin Belediyesi kendi fidanlığında çalışmalara başladı ve 45 bin değerindeki safran bitkisini üretti.

SAFRAN BİTKİSİ NASILDIR?

Mavimsi- mor yaprakları ve ortasında da kırmızı-sarı polenleri olan safranı iplik sanayisinde ve tekstil ürünlerinde kullanabiliyorlar. Hatta gıda ve kozmetik sanayisinde de gram cinsinden satılarak kilosu altının gram fiyatıyla yarışıyor.

Toroslar Belediyesi olarak gerekli desteği sunacak olan Tuna; “Tarım ve hayvancılık alanında Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Hiçbir zamanda bitmeyecektir. Özellikle Mersin’de yetişen bitkiler anlamında kıymeti fazla, az yerden çok ürün alabilme nitelikte ürünlerin araştırmasını yapıyoruz. Bu kapsamda dünyanın en pahalı baharatı olan safran bitkisini yetiştirdik ve çiçek açtı. Bu bitkinin kilosu altınla yarışıyor.

Safran

Şuanda kilogramının değer fiyatı yaklaşık 45 bin TL’dir. Sanayide, tekstilde, boyamada, sağlık ürünlerinde, kozmetikte, gıdada kullanılabilen dünyanın en pahalı bitkisi safranı, dönüm olarak aşağı yukarı bin metrekarelik bir alandan maksimum 800 gram ürün alabilme şansına sahipsiniz. Yani 800 gram maksimum ürün aldığınızda kilosunun da 45 bin TL olduğunu düşündüğünüzde 35 bin TL’ye yakın bir değeri bin metrekarelik bir alandan alabiliyorsunuz”  diye açıklama yaptı. 

Bu safran yetiştiriciliği Mersin halkını da heyecanlandırdı. Belediyeliğin aktif olarak yetiştirmeye başlamasıyla da halk derin bir nefes alıp ekonomik gelirlerine yükseltmek adına çalışmalara başlayacaklardır. Belediyenin de her türlü yetiştirmek isteyen halkına destek vereceğini duyan çiftçi halk çalışmalar için kollarını sıvadı. Safranın en önemli özelliği de rengidir. Safranın tek bir telinden bile insanın eli tamamen kına gibi boyanabiliyor. Altının bile gram fiyatından fazla olan safranı çok fazla üretip çok ve etkili satış yapmak çok önemlidir.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.