İp Uçları

Doğal Sinek Kovucu Olan Kokular

Yazın gelmesiyle pencere, kapılar açıldıkça içeri giren sinekler canımızı sıkar. Yazın balkon sefalarının ve gece uykularının adeta düşmanı olurlar. Sesinden tutun da ısırması, duvarlara pislemesi, hele de küçük bebeğiniz varsa sinekleri evden uzaklaştırmak istersiniz. Marketlerde satılan sinek kovucu ilaçlar mevcuttur, fakat insan sağlığını tehdit eder. Kullanımı tavsiye edilmez. Doğal yollarla sinekleri evden nasıl uzaklaştırırız, Haydi birlikte göz atalım;

Karanfil ve Limon

Bu muhteşem ikili sivrisinekleri evinizden anında uzaklaştıracak. Aynı zamanda odanıza hoş bir koku yayacaktır. Limonu ortadan ikiye bölün, üzerine 10-15 tane karanfili dizin. Salon, yatak odanız, çocuk odanıza masa, şifonyer üzerine koyun.

Lavanta

Lavanta, sivrisineklerin hoşlanmadığı kokular arasındadır. Lavantayı, balkon ve bahçelerinizde yetiştirmeniz sinekleri evinizden uzaklaştırmaya yarayacaktır. Aynı zamanda, bir tutam kurutulmuş lavantayı, kaynamış suya atarsanız, o koku sinekleri uzaklaştıracaktır. Son olarak lavanta yağını, kol ve bacaklarınıza sürerseniz, sivrisineklerden korunursunuz.

Fesleğen

Hoş kokulu bu bitki, evinizde mutlaka olsun. Balkon, bahçe ve cam önünde yetiştireceğiniz küçük bir saksı fesleğen sizi ve evinizi sivrisinek ve böceklerden adeta bir kalkan gibi koruyacaktır. Fesleğen kokusu sineklerin tahammül edemedikleri kokulardandır.

Tarçın

Tarçın, sütlü tatlıların olmazsa olmazıdır. Hoş kokusuyla bizi mest eder. Fakat sinek ve böcekler tarçın kokusundan nefret ederler. Bir kabuk tarçını, sıcak suyun içine atıp odanızın bir köşesine koyunuz. Sinek ve böceklerin istilasından kurtulmuş olursunuz.

Nane

Bahçenizde ya da balkonunuzda nane olmalı. Nane kokusu, adeta bir sinek kovucu özelliktedir. Aynı zamanda kurumuş nane yapraklarını da evinizde bulundurun. Sinek ve böceklerin gelmediğini göreceksiniz.

Biberiye

Sağlığa bin bir faydası olan biberiye bitkisinin, sinek kovucu etkisi de vardır. Bahçenizde yetiştirebilir aynı zamanda kurumuş yapraklarını tütsü gibi yakarak sinekleri kaçırabilirsiniz. Biberiye yağını biraz suyla inceltip kol ve bacaklarınıza sürerek sivrisinekleri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Okaliptüs

Ferah ve hoş kokusuyla bizi mest eden Okaliptüs, sinek ve böcekler için aynı şey geçerli değildir. Bir tutam okaliptüs yaprağını tütsü gibi yakınız, çıkan duman kokusundan rahatsız olan sinek ve böcekler evden uzaklaşacaktır. Aynı zamanda, yaprakları suyla da kaynatabilirsiniz, eve yayılan koku sayesinde istenmeyen sinek ve böcekler anında kaçacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu