Sağlık

Dış kulak yolu iltihabı, yaz aylarında canınızı sıkabilir

Yaz aylarında havuz ve denize ne kadar çok girersek o kadar çok dış kulak yolunun farklı mikroorganizmayla buluşması elden değildir. Sürekli su içerisinde farklı insanların bırakmış olduğu mikropların bizim de girip üzerimize yerleşmesi ve bazı organlarımızda iltihaplara neden olması sonucunda farklı hastalıklar görülmektedir. Özellikle bu sıcak ve nemin fazla olduğu havalarda kulak dışı ve içinin nemli kalmaması çok önemlidir. Her fırsatta kuru bir peçete yardımıyla temizlenmelidir. Nemli ve ıslak kalmasından dolayı mantar oluşma riskinin yüksek olduğu kulaklarımızda enfeksiyondan dolayı ağrılı bir süreç başlayabilir. Kulakta bulunan herhangi bir enfeksiyon tedavi edilmezse de vücudun diğer bölümlerine yayılma ihtimali oldukça yüksektir.

Genellikle dış kulak yolu nemli bir ortamdır ve bu bölgede bakterilerin ve mantarların üremesi çok kolaydır. Genellikle yaz aylarında çok görülür ama her mevsimde de görülebilir. Dış kulak yolu iltihabı, enfeksiyon, dermatoloji nedenler ve alerjik durumlardan dolayı da görülebilir. Dış kulak yolu iltihabına sebep olan en önemli mantar Aspergillus niger’dir. Bu mantar bulunduğu bölgede kaşıntı, işitme azlığı ve ağrı yapar. Tedavisinde kulağın su ve nemden korunması gerekir. Ve yapılması gereken ilaçlarla her gün düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.

Kulak yolunda bulunması gereken mumsu yapıyı temizlemeyin.

Aynı zamanda kulak kanalının kulaç çöpleriyle temizlenmesinin ne kadar ciddi sorunlar doğurabileceğini hepimiz biliyoruz. Hem dışarıda ola kiri iç kulağa kadar itmeye sebep olurken kimi zaman da cilde hasar vererek enfeksiyon geçirilmesine kolaylık sağlar. Kulak içinde bulunması gereken kulak mumunun yok edilmesine sebep olur böylelikle de bakteri ve mantarın üremesini kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu