Dikkat! Bu belirtiler sizde de varsa rahim ağzı kanseri olabilirsiniz

Kadınların birçoğunun ortak sorunu olan rahim ağzı kanseri ülkemizde diğer kanser türlerine oranla daha fazla yaygınlık göstermektedir. Peki kadınların hayatını tehdit eden bu kanser türü neden olur? Rahim ağzı kanseri nedir? Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir? Tedavi yöntemleri ve başarı şansı ne kadar yüksektir?

Rahim nedir?

Rahim kadın vücudunun en önemli ve en güçlü organıdır. Rahim her ay bir bebeği besleyebilecek kadar zengin dokular üretir. Gebelik oluşmadığında bu dokuların dışarı atılmasını sağlar bu adet kanaması veya regl kanaması olarak bilinir. Rahim tam olarak mucize bir organdır. Armut büyüklüğünde ki rahim gebelik oluştuğun da bebek büyüdükçe rahimde o kadar büyür. Bebeğin doğacağı zaman ise bebeğin dışa itilmesini sağlar.

Rahim ağzı kanseri neden olur

Rahim ağzı kanseri nasıl ve neden olur?

Mucizevi bir organ olan rahme bazı virüslerin bulaşması rahimde kanser hücrelerinin üremesine neden olur. Rahim ağzı kanserinin başlıca adı HPV virüsüdür. Fakat HPV virüsünde birçok tipi vardır. Bazı HPV virüsleri hafif düzeyde olur.

Kansere neden olmazlar bu nedenle birçok kadın HPV virüsüne maruz kalır fakat rahim vücudun savunma sistemi sayesinde bu virüsü yenebilir. Çok bulaşıcı bir virüstür. Bu virüsler kişiden kişiye cinsel yolla veya bacak arası teması ile bulaşabilmektedir. Genital bölgede oluşan siğil ve akneler erken teşhis ve tedavi edilmediğinde rahim ağzı kanserine neden olur.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin birçok belirtisi vardır. Bunlar;

  • Rahim ağzı kanserinin ilk ve en yaygın belirtisi anormal vajina kanamalarıdır.
  • Adet gecikmesi ve ya adet dönemi aralarında vajina kanamalarının oluşması
  • Sürekli olarak akıntı gelmesi,
  • Menopoza girmiş olan kadınların aniden gelen kanaması
  • Kötü kokulu ve kanlı vajinal akıntı
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı ve sonrasında kanama oluşması
Rahim ağzı kanseri nedenleri

Rahim kanserinin tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Jinekolog tarafından servikal muayene ile rahim duvarının kalınlığı ölçülür. Rahim ağzından akıntı alınarak smear testi yapılır. Bu testin sonucuna göre uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Rahim kanseri olduğunun kesin tanısı konulduğunda. Kanser hücrelerinin diğer organlara yayılmaması açısından kadın hastanın rahim, yumurtalıklar ve birbirlerini bağlayan tüplerin alınma ameliyatı gerçekleştirilir.

ÖNEMLİ: Rahim ağzı kanserinin belirtilerini yukarıda belirtmiş bulunmaktayız. Bu belirtiler kişiden kişiye daha hafif ve ya daha ağır olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu belirtilerin olması kesin olarak kanser olduğunuzu ifade etmez. Fakat aşağıdaki belirtilerin bir tanesini dahi kendinizde fark ettiyseniz kesinlikle bir jinekoloğa danışmanızı tavsiye ederiz.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kan grubunuz kişiliğiniz hakkında bilgi veriyor

Vücudumuzun % 7-8’ i kandan oluşur. Kanın görevi organlara oksijen taşımaktır. Farklı kan grupları mevcuttur. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.