Sağlık

Deve Dikeni Çayı ve Tohumunun Mucize Faydaları

Deve dikeni, kengel olarak da bilinen özellikle yol kenarlarında yetişen ve ömrü genellikle 2 yıl olan 1 metre boylarında mor çiçekli bir bitkidir.

Deve dikeni özellikle karaciğer hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Karaciğeri temizleyerek karaciğeri toksinlerden korur ve arındırır. Aynı zamanda deve dikeni bitkisi mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Bugün sizler için deve dikeni bitkisini ve bu bitkinin vücudumuz için faydalarını araştırdık.

Deve Dikeninin (Kengel) Faydaları

  • Prostat kanserine karşı oldukça etkilidir.
  • Emzirme dönemindeki annelere süt arttırıcı özelliği yüzünden tavsiye edilmektedir.
  • Karaciğer hücrelerini yeniler ve karaciğeri temizler.
  • Eski çağlardan bu yana karaciğer tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Aşırı alkol kullanımından dolayı ciltte oluşan lekelerin tedavisinde kullanılır.
Deve dikeni bitkisinin tohumu ve faydaları

Deve dikeni bitkisinin tohumu ve faydaları

Modern tıbba bakıldığında deve dikeni tohumunun karaciğer hastalıklarına karşı çok faydalı olduğu görülmektedir. Deve dikeninin kendisi olduğu kadar tohumu da karaciğer sağlığı için çok faydalıdır.

Deve dikeni tohumu karaciğeri siroz, hepatit, karaciğer yağlanması gibi tehlikeli hastalıklardan korumaktadır. Aynı zamanda bu hastalıkların tedavisinde yardımcı olan bir bitkidir.

Sağlık için Deve Dikeni nasıl kullanılır?

Karaciğer rahatsızlığınız varsa eczanelerde satılan deve dikeni kapsüllerini alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat mide yada bağırsaklarınızda bir sorun varsa mutlaka deve dikeni çayı tüketmelisiniz.

Deve Dikeni çayı nasıl yapılır?

Bu şifa kaynağı deve dikeni çayının hazırlanışının iki farklı yöntemi vardır. İşte bu iki yöntem ve yapmanız gerekenler.

1. Yöntem:

Kullanılacak malzemeler: 1 litre su, 1 tane deve dikeni yaprağı, 3 tutam deve dikeni tohumu

Hazırlanışı: Tüm bu saydığımız malzemeleri karıştırın ve bir kaç dakika boyunca kaynatın. Ardından bu hazırladığınız çayı günde 3 defa olacak şekilde yemeklerden yarım saat önce bir çay bardağı tüketin.

2. Yöntem:

Bir tatlı kaşığı deve dikeni tohumunu havanda dövüyoruz. Daha sonra bir su bardağı suyun içerisinde haşlıyoruz. Bu işlemin sonunda 10 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz.

Haızlamış olduğunu bu karışımı sabah kahvaltıdan önce öğlen yemeğinden ve yatmadan yarım saat önce günde iç defa olacak şekilde tüketiyoruz.

Zararları: Her zaman görülmemekle birlikte sentetik ilaçlar ile birlikte kullanıldığında zararlı olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu