Faydalı Bilgiler

Demir Eksikliğine İyi Gelen Karışım

Demir eksikliği günümüzde bir çok kişinin uğraştığı bir rahatsızlıktır. Başlangıçta basit bir konu olarak görünse de insanlar üzerinde çok kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Demir eksikliğiniz olup olmadığını anlamanın bir çok yolu var.

Öncelikle kendinizi dinleyin. Demir eksikliği olan kişiler genellikle çabuk yorulurlar, baş ağrısı çekerler, nefes alıp vermede güçlük çekerler ve kronik bir yorgunlukları vardır. Eğer bu belirtiler sizde de var ise sizde demir eksikliği çekiyor olabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise göz kapağınızı aşağıya doru çekin, gözünüzün içerisindeki kırmızı olması gereken alan kırmızı değil de açık renkli ise demir eksikliği çekiyorsunuz demektir. Ama bana sorarsanız bunu anlamanı en doğru yolu bir doktora görünmektir.

Demir eksikliği çoğunluklar doktorunuzu verdiği ilaçlar ile düzelse de beslenmemize dikkat etmediğimiz zaman gene eski haline dönmektedir. Aynı zamanda kullanılan ilaçlarında bir çok yan etkileri olabiliyor. Bu nedenle demir içeren besinleri tüketmek gerekiyor.

29Demir Eksikliğine Çare Olabilecek Karışımlar

Demir içeren bazı besinler şu şekilde;

  • Kırmızı et
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Kuru kayısı
  • Kuru üzüm
  • Kuru incir

Tüm bu besinlerin yanı sıra demir bakımından zengin olan bir diğer besin ise pekmezdir. Pekmez tam anlamıyla bir şifa kaynağı ve demir deposudur. Paylaşacağımız bu tarif ile ilaç tedavinize katkıda bulunabilirsiniz. Ama doktorunuza danışmadan sakın ilaçlarınızı bırakıp sadece bunu denemeyiniz.

Bu karışımda kullanacaklarımız üzüm pekmezi ve portakal suyu. Evet sadece bu ikisini kullanacağız. Bu karışımı aç karna tüketmelisiniz. Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak portakal suyunun içerisine 3 yemek kaşığı üzüm pekmezi koyup karıştırın ve için. Portakal suyu içerdiği C vitamini sayesinde demirin vücudumuzda emilimini hızlandıracaktır.

Ama şunu hatırlatmak isterim ki demir eksikliği olanlar çay, kahve ve kola gibi içeceklerden kesinlikle uzak durmalıdır.

Sizde demir eksikliği çekiyorsanız mutlaka denemenizde fayda olacaktır.

Paylaştığımız bu bilgiler sizinde hoşunuza gitti ise ihtiyacı olan kişilerin okuması için lütfen paylaşınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu