Sağlık

Damar Tıkanıklığının 5 Belirtisi

İnsanlar damar tıkanıklıklığı sorunun sadece yaşlıların bir sorunu olduğunu düşünür. Fakat birçok 20’li yaşlarında bir çok kişi damar tıkanıklığı ve kalp krizi riski ile karşı karşıya kalabiliyor. Fakat bu hastalıktan etkilenen birçok insan durum çok ciddi olana kadar neler olduğunu anlamıyor. Bu nedenle bu tehlikeli hastalığın erken belirtilerini bilmek çok önemlidir, böylece doktora zamanında gidebiliriz.

Bugün sizlere damar tınaklığının en yaygın 5 belirtisini derledik. Bu damar tıkanıklığının bu belirtilerini dikkate alarak kalp krizi ve inme riskini en aza indirebilirsiniz.

Damar Tıkanıklığının Erken Gelen 5 Belirtisi

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı kalbe kan akışının azalmasının sonucu meydana gelir. Göğüs bölgesinde bu ağrı uyuşma, ağırlık, basınç veya yanma olarak hissedilir. İnsanlar genellikle istirahat ederken bu semptomu yaşamazlar çünkü fiziksel aktivite veya stres ile tetiklenir ve oluşur. Bazı durumlarda, tıkanmalar o kadar kötü olabilir ki kalp krizine neden olabilir.

Bir anda ortaya çıkan geçici görme kaybı

Atar damarlar gözlerimizi ve beynimizi besliyor. Bu damarlar tıkanırsa, gözlerde geçici görme kaybı veya bulanık meydana gelebilir. Tam bir tıkanma durumunda felç meydana gelir. Bu nedenle bu belirtiyi dikkate almak çok önemlidir.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri31

Böbrek bölgesinde oluşan sırt ağrısı

Bel ağrısı , görmezden gelmemeniz gereken ciddi bir işarettir. Alt sırttaki kan akışı azaldığında, omurlar arasındaki diskler kırılgan hale gelir. Ve bu bel ağrısına neden olur. Genellikle damar tıkanıklığı olan kişiler arasında ilk belirtidir. Bu konuda yapılan bir araştırmada , gelişmiş ülkelerde insanların % 10’nunun 20 yaşına gelmeden damar tıkanıklığı yaşadığı gözlemlenmiştir.

Nefes darlığı

Bu belirti, koroner arterler hasar gördüğünde veya hastalandığında meydana gelir. Bu durumda insanların kalpleri vücutlarının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamaz. Bir araştırmaya göre, insanların genellikle nefes darlığının ciddi bir problem olduğunu düşünmedikleri görülmüştür. Ama bu durum ciddi bir damar tıkanıklığının ilk belirtisi olabilir. Bu neden bu belirtiyi çok dikkate almalıyız.

Ayaklarda ve ellerde soğukluk

Ayaklarda soğukluğa Periferik Arter Hastalığı (PAD) neden olabilir. Bu sorun, daralmış damarların uzuvlara kan akışını azalttığı zaman gerçekleşir. Yaraların uzun sürede iyileşmesi veya ayaklarda zayıf bir nabız bu rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu gibi durumda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Dahası, PAD varlığı vücutta beyni veya kalbi etkileyebilecek inme veya kalp krizine neden olan daha en yaygın damar tıkanıklığı belirtisidir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu