Sağlık

Damar Sertliğinin 9 Belirtisi

Damar sertleşmesi vücudun sağlığını oldukça bozmaktadır. Eski zamanlarda yaşlıların hastalığı olarak bilinse de şimdi ki dönemde bazı yiyecekler, içecekler ve fazla radyasyon sebebi ile çocukluk döneminde de görülmektedir. Damar tıkanıklığının kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görüldüğü kanıtlanmıştır. Fakat şöyle bir gerçek vardır ki yaş ilerledikçe birden fazla damarda sertleşme görülmektedir.

Damar sertleşmesi çok yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi her zaman ilk önce göğüs ağrısı ve bacaklarda belirginlik göstermektedir. Bazı kişilerde damar sertleşmesi bazı belirtilere sebep olabilmektedir. Bu belirtilerin neler olduğunu ve damar sertleşmesine nelerin sebep olduğunu öğrenmek için yazımızı dikkatli okuyunuz.

Damar sertleşmesi neden olur?

 • Tip 1 ve Tip 1 olmaz üzere diyabet hastalığı
 • Aşırı sinir ve stres hali
 • Tansiyonun ani yükselmesi ve ani düşmesi
 • LDL ve HDL kolesterolün yüksek olması
 • Sigara içmek
 • Aşırı şişmanlık, Obezite
 • Kanda bulunun lipitlerin normalinden yüksek olması
 • Menopoz sonrası östrojen hormonunun azalması durumunda
 • Katı yağ tüketiminde bulunmak
 • Fastfood yiyecek tüketimi
 • Asitli ve alkollü içeceklerin sürekli olarak tüketilmesi

Damar Sertliğinin Belirtileri Nelerdir?

Damar sertleşmesinin belirtileri nelerdir?

 1. Damar sertleşmesinin belirtileri küçük yaşlardan kendini gösterir fakat yaş ilerledikçe daha belirgin olarak rahatsızlık vermeye başlar.
 2. Koroner damarların tıkanması göğüs kafesinde ağrı veya sızı oluşumuna neden olur. Şah damarının tıkanması felç oluşumunu tetiklemektedir.
 3. Ayak tırnaklarının kalınlaşması durumu
 4. Bacaklarda oluşan karıncalanma ve uyuşma damar sertliğinin en önemli belirtilerindendir.
 5. Baldır da bulunan kasların güçsüzleşmesi
 6. Ayaklarda oluşan üşüme ve donma hissi
 7. Böbreklerin zarar görmesi sebebi ile sırt ağrısı
 8. Yürürken ve koşarken bacakta oluşan ağrı, fakat ağrı dinlenirken de ağrı yapıyorsa o zaman damar sertleşmesinin ileri seviyede olduğu söylenebilir.
 9. Çok ilerlemiş seviyelerde bacakta kangren oluşması

Damar sertleşmesinin teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir?

 • Öncelikle altta yatan sebep bulunur. Tüketilmesi gereken ve uzak durulması gerekenler listesi verilir. Sigara içmeyi bırakmak, sağlıklı bir şekilde kilo vermek, kolesterolü düşürmeyi planlamak, kan şekerini dengelemek gibi önlemler alınarak damar sertleşmesinin ilerlemesini önlemeye çalışılmalıdır. Erken tedavi edilmesi gerekilen bir hastalıktır. Aksi takdirde damar tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Günümüz teknolojisinde anjiyo ile kolay ve kısa sürede damar hastalıklarının tedavisi mümkün olmaktadır.

NOT: Erken tanı hayat kurtarır. Yukarıda belirttiğimiz belirtilerin birini dahi yaşıyor iseniz ilgili uzman doktora başvurmanızı öneriyoruz.

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu