Sağlık

Çölyak hastalığı (buğday alerjisi) ishal yapıyor

Peki, nedir glüten; basitçe ekmek yaparken kullanılan buğday ununun içerisinde bulunan ekmek hamurunu yapıştırmaya yarayan onun mayalanmasını ve kabarmasını sağlayan elastik bir protein topluluğudur. Dikkat ederseniz raflarda artık glütensiz unlar mevcut bu unla ekmek yaparsanız ekmeğiniz mayalanmaz ve kabarmaz sert bir ekmeğiniz olur. Glüten alerjisi olan kişilerin beslenmesi o kadar zordur ki, tamamen glütensiz bir diyet ile hayat sürmeleri gerekiyor.

Peki, glüten alerjisi olduğumuzu nasıl anlarız? Ekmek, makarna ve hazır gıdalar tükettiğinizde dikkatinizi çekecek kadar ishal, kusma, karın ağrısı olarak baş gösteren bir belirtileri vardır. Çölyak hastalığının tanısı çok zordur. Endoskopi ya da ince bağırsak biyopsisi alınarak kesin teşhis konabilmesi mümkündür. Birçok hastalık gibi çölyak hastalığında da erken teşhis çok önemlidir. Çölyak hastalığının diğer belirtileri ise demir eksikliği, b12 eksikliği, karaciğer enzim yüksekliği, ciltte solgunluk, halsizlik, saç dökülmesi, ciltte kaşıntı, iştahsızlık, büyüme geriliği olmasıdır. Yetişkinler de görülme sıklığının yanında çocuklar da hatta yeni doğan da bile görülebilme ihtimali çok yüksektir.

Peki, ne yiyeceğiz biz derseniz, buğday kullanılmamış ürünleri tercih etmelisiniz, buğday unlu ekmek yerine mısır ekmeği, bulgur yerine ise pirinç pilavı yemeniz önerilir. Abur cubur işine gelirsek de içindekiler bölümünü okuyup buğday kullanılmadığından emin olun. Hatta dikkat ederseniz birçok üründe glüten içerir ya da glüten içermez diye yazar. Glütenden tamamen uzak durmanız sizin yararınıza, inanın çölyak teşhis edilene kadar hastalık, tanısı konulduktan sonra ise tamamen bir yaşam biçimidir. Yiyeceklerinize, kullanacağınız mutfak gereçlerine özenle dikkat etmeniz önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu