Çocuklarda süt dişlerinin önemi

Çocuklarda küçükken çıkan süt dişlerinin önemine vurgu yapan diş hekimleri, ailelerin “aman nasıl olsa 6 yaşında dökülecek” diye ağız ve diş sağlığına önem vermediklerini söylüyorlar. Oysa küçükken çıkan süt dişlerinin gelecekteki dişlerimizin temel yapısını oluşturduğunu vurgulayan diş hekimleri, ailelere uyarıda bulundular.Süt dişlerinin önemini anlatan diş hekimleri, süt dişlerinin çocuğun dengeli beslenmesi için önemli olduğunu, sonra gelecek kalıcı dişler için ise bir yer tutması, açısından önemli olduğunu belirtti. Çocuklarımız çok fazla şeker ve çikolata tükettiklerinde süt dişleri çürümeye başlar, kolay çürümesinin nedeni ise süt dişleri kalıcı dişlere göre daha organik bir madde içerir.

Süt dişlerinin bakımına önem verilmesine dikkat çeken hekimler, süt dişlerin erken çürüyüp kaybedildiğinde yerlerinin kaybolduğunu kalıcı dişlerinin çıktığında çarpık çıkmasına neden olduğunu söylemişlerdir. Bunları bilen ve öğrenen ailelerin çocuklarının diş sağlığına önem vermeleri gerekir. İlkokula gitmeden önce yaklaşık 4-5 yaşları arasında diş fırçalama alışkanlığı kazandırılarak diş sağlığı açısından ve erken yaşta çürümelere karşı önemlerle alınması gerektiğini savunuyorlar. Süt dişlerinin erken çürümesi ise olağan bir şeydir. Çünkü daha organik maddeler içerdikleri için çocukların yaşları büyüdükçe dişlerindeki bu organik yapıda çözünmeye başlar ve daha kolay çürükler oluşur. Çocuklar küçük yaşlarda yaşadıkları çürük problemlerini sızlamalar ile ayırt edemezler. Ancak dayanılmaz ağrılar olduğu zaman ağlamaya ve sızlanmaya başlarlar.

Şekere alıştırmak yerine sağlıklı besinlere alıştırın.

Çocukların bu erken yaşta yaşadıkları çürüklerin başında özellikle annelerin ve büyüklerin yaptıkları hata biberonu ve emziği bal, reçel ve şeker gibi tatlı besinlere batırarak bunların da tadını öğrensin demekle yapmaktadırlar. Bunlardan dolayı hem beslenme alışkanlığı bozulur hem de fazla şeker tüketiminden dolayı dişlerde çürükler görülür. Bu durumdan dolayı ailelerin en büyük sorunlarından biri de bu çürüklerden kurtulmak ve korunma yollarıdır. Tam olarak kesin bir ilaç ya da aşısı yoktur. Ama bazı önleyici durumlar vardır. “Fissür” denilen bir malzemeyle çürük oluşmaya başlayan dişlerin üzeri örtülür ve bu oyuntuya yemek artığı girmesi engellenir. Böylelikle de çürükler en aza indirilebilir. Özellikle küçük azı ve azı dişleri üzerinde görülen çürükler için genellikle 6 yaşından itibaren uygulanabilen bu yöntem oldukça etkili bir yöntemdir.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Kış ayları geliyor ve havalar artık git gide soğumaya başlıyor. Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarda gelmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.