Sağlık

Çocuklarda ağız kokusunun sebepleri nelerdir?

Ağız kokusu hemen her yaşta görülebilen bir sorundur. Fakat yetişkinlere oranla çocuklarda daha yaygın olarak görülmektedir. Gün içerisinde ağzımız yolu ile birçok yiyecek ve içeceği tüketerek beslenebilmekteyiz. Bu besinlerin parçacıkları ağzımızda saklanarak kötü nefes veya ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Tabi ki ağızdan gelen her kötü kokunun sebebi besin parçaları değildir. Ağız kokusunun Patolojik ve Fizyolojik olarak 2 çeşidi bulunmaktadır. 

Çocuklarda Fizyolojik ağız kokusu; Sabahları ağızda oluşan kokuya, yeme içme artıklarının sebep olduğu kokulara denir. Bebek ve çocukluk döneminde gece yatmadan önce tüketilen süt ağızda kokuya sebep olmaktadır. Ağzın temas ettiği maddeler sonrasında yüzeysel olarak oluşan ağız ve nefes kokularına denir.

Çocuklarda Patolojik ağız kokusu; Çocuklarda süt dişlerin diş eti hastalıklarının sebep olduğu kokular başta olmak üzere burun, boğaz ve üst solunumda oluşan enfeksiyonların sebep olduğu kokulardır.

Çocuklarda ağız kokusunun nedenleri

Çocuklarda ağız kokusunun sebepleri nelerdir?

  • Gün içerisinde tüketilen yiyecek ve içeceklerin artıklarından diş aralarında veya diş çürüklerinin içlerinde sıkışıp kalması sonucu ağız kokusu oluşur.
  • Karaciğer yetmezliği gibi diğer karaciğer hastalıklarının belirtisi olarak kötü nefes kokusu oluşabilmektedir.
  • Tükürük bezlerinin düzenli olarak çalışmaması da kötü ağız kokusu ile belirti verebilir.
  • Çocukların yatmadan önce çikolata, şeker veya süt tüketmeleri halinde gece boyu ve sabahları uyandıklarında ağız koku oluşabilir.
  • Böbrek yetmezliği veya diğer böbrek hastalıkları da ağız kokusuna neden olabilmektedir.
  • Bebeklik döneminde geceleri de hazır mama veya laktozlu süt tüketmeleri de ağız kokusunu işaret eder.
  • Çocuklarda yetersiz beslenme sonucu vücudun vitamin ve minerallerden yoksun kalması sonucunda kötü ağız kokusunu ortaya çıkarabilmektedir.
  • Demir eksikliği ve demir eksikliğinde tüketilen şurupların içerdiği nitrat asit sebebi ile oluşmaktadır.

Peki. Çocuklarda ağız kokusu nasıl önlenebilir?

Okul öncesi çocuklarında ebeveynler okul döneminde ise öğretmenlerin ağız ve diş sağlığını koruma ve diş fırçalama konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Ağzın hijyenli olması sağlanmalıdır. Bol su veya ağız kokusu için özel gargaralara ile çalkalanmalıdır. Çocukların gece yatmadan önceki süt tüketimlerinde sınırlama getirilmelidir.

ÖNEMLİ: Çocuğunuzda ağız kokusu 2-3 ay boyunca kronik olarak devam ediyorsa. Mutlaka doktora başvurmalısınız.  Çocuk Sağlığı doktoru ve KBB doktorunun tetkikler yaparak altta yatan neden bulunmalı ve tedavi uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu