Genel

Çocuk programlarına yeni düzenleme geliyor

Sağlık Bakanlığı 3 Mart 2011 tarihinde kabul edilen kanuna istinaden zararlı içeceklerin listesini RTÜK’e bildirdi. Bu kanun şuana kadar gerekli koşulların oluşturulamamasından dolayı uygulamaya geçirilememişti. Ülkemizde çocuk yaşta obezite gibi hastalıkların aşırı derecede artmasında dolayı Sağlık Bakanlığı çok sert tedbirler almaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı uzmanları tarafından çocuk programlarında yapılan reklamlar teker teker incelendi. Oluşturulan bu inceleme komisyonunun hazırladığı rapor doğrultusunda kırmızı, turuncu ve yeşil liste olarak reklamlar gruplandırıldı. Kırmızı listede yer alan ürünlerin reklamlarının çocuk programlarında ve kanallarında yapılması kesinlikle yasaklandı. Turuncu listede yer alan ürünler için ise 2 yıllık bir geçiş dönemi verildi. Bu sürede gerekli düzeltmeleri yapmazlar ise reklamları artık yayımlanamayacak. RTÜK programlarda gizli olarak yapılan yerleştirme reklamları için ise reklam göründüğünde izleyicinin rahat bir şekilde görebileceği ekranda bilgilendirme yazılarının çıkmasını istiyor. Yeşil listede yer alan ürünlere reklamlarda daha sık yer verilebilecek. Yeşil listede çocukların gelişimi ve sağlığı için gerekli besinler yer alıyor.

KIRMIZI LİSTEDE YER ALAN ÜRÜNLER OBEZİTE YAPIYOR

Kırmızı listede çikolata, şeker, şekerleme, bisküvi, keki cips, meyve suları, gazlı içecekler, enerji içecekleri yenilenebilir buz gibi besinler yer alıyor. Bu besinlerin artık çocuk programlarında reklamları yapılamayacak. Yeşil listede ise et, balık, tavuk, yumurta, sebze, meyve, bakliyat, süt, yoğurt, ayran, peynir gibi besinler yer alıyor. Bu düzenleme çocukların daha sağlıklı beslenmesi için oldukça yayarlı olacağa benziyor.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu