Faydalı Bilgiler

Cildimizi Soğuktan Korumanın 13 Yolu

Soğuk hava ülkenin çoğu yerini etkisi altına almış durumda. Hava değişikliği sebebi ile sert ve rüzgarlı havalardan cildimiz olumsuz etkilenmektedir. Normal cilt tipi olanların cildi kurur, kuru cilt tipi olanlarda ise ağrılı cilt çatlakları oluşur. Kış aylarında soğuyan havalarda cilt kuruyup nemini kaybetmektedir.

Ter bezleri az çalışır. Kan dolaşımı azalmaya başladığında cilt için önemli olan besleyici bakterilerin yok olmasına sebep olur. Cilt kuruyarak esnekliğini kaybeder. Çatlama ve pul şeklinde döküntü oluşmaya başlar.

Cildimizi soğuktan nasıl korumalıyız bir göz atalım;

 1. Vücut ve cilt tipine uygun şekilde nemlendirici krem veya losyonlar her banyo sonrası uygulanmalıdır.
 2. Kuru cilt tipine sahip olanlar kişiler göz çevresini gerginleştirici kozmetik ürünler kullanmalıdırlar.
 3. Cilt tipi yağlı olanlar soğuğa karşı çok dayanıklıdırlar fakat deri nem dengesini sağlayamamaktadır. Yağlı cilde sahip olan kişiler ciltleri gibi yağlı değil kuru cilt losyonu kullanmalıdırlar. Dışarı çıkmadan değil de geceleri yatarken cilde uygulanması daha uygun olur.
 4. Kışın ciltlerini olumsuz etkilenmelere karşı korumak istiyorsanız eğer sağlıklı beslenerek ilk adımı atabilirsiniz. Cildi yenileyici ve besleyici vitaminler, mineraller ve doymamış yağlar içeren besinler ve meyveler tüketilmelidir.
 5. Cilt tipi kuru olanlar sabun bileşeni içeren losyon ve kremlerden uzak durmalıdırlar.
 6. Cilt sağlığında kan dolaşımının hızlanması cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Bunun için cilt temizliği yaparken önce yakmayacak ılıklık ta sıcak su ile sonrasında soğuk su kullanımı tercih edilmelidir ki kan dolaşımınız hızlansın.
 7. Omega-3 içeren besin takviyeleri kullanmakta cilt sağlığınızı oldukça sağlıklı kılacaktır.
 8. Tahıl içeren besinler tüketmek cilt sağlığını korur.
 9. Dudak kuruluğuna karşı nemlendirici dudak balmı kullanılmalıdır.
 10. Kışın eller için bakım kremi kullanıldıktan daha güzel verim alabilmek için sonra 25 dakika eldiven ile kapatılması sağlanmalıdır.
 11. Her gece yatmadan önce gece kremi kullanmanız faydanıza olacaktır.
 12. Kök hücreleri krem veya maskelerden işin profesyonelinden ayda bir kere kullanmanızı öneririz.
 13. Cilt nemini kaybettikçe çatlayıp pul pul dökülmeye başlayacaktır. Bu cilt bozukluğunu kapatmak için fondöten kullanımı daha kötüleşmesine sebep olabilir. Bu sebeple günlük rutin nemlendirici içeren bakım kremlerini aksatmadan kullanmalısınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu