Sağlık

Cilde İyi Gelen 7 Bitki ve Faydaları

Güzellik ve bakım alanında her geçen gün yeni teknolojiler ve yeni cihazlar ortaya çıkıyor. Fakat bazı cilt sorunlarının giderilmesinde yeni teknolojiler her zaman etkili olamıyor.

Bu gibi durumlarda eskiden kullanılan basit ama doğal çözümler çok daha etkili olabiliyor. Konusunda uzman dermatologlara sorduğumuzda bu konuda etkili 7 doğal üründen bahsettiler.

Bizde sizler için bu mucize bitkileri derledik. Hadi hep birlikte göz atalım.

Cilde İyi Gelen Bitkiler

Hindistancevizi Yağı

Son yapılan araştırmalar sızma hindistancevizi yağının cildi koruyan bir bariyer oluşturduğunu belirtmektedir. Alanında uzman bir dermatolog bu konuda bir takım bilgiler paylaştı.

Hindistancevizi yağının pek çok egzama, kuru cilt ve sedef hastalığı ile mücadele eden kişiler tarafından kullanıldığını dile getirdi. Fakat bir konuda da uyarısı var. Hindistancevizi yağı sivilceleri kötüleştirebildiği için leke oluşturabilecek bölgelere sürülmemesi gerekiyor.

Gotu Kola

Bu bitki uzun yıllardır Asya mutfağında kullanılıyor. Bu bitki yara iyileştirici özelliği nedeniyle artık bir çok kozmetik firması tarafından kullanılıyor.

Bu bitkide bulunan kimyasallar yara bölgesine sürüldüğünde o bölgeye olan kan akışını hızlandırıyor ve böylelikle yaralar hızlı iyileşmiş oluyor.

Fareler üzerinde yapılan deneyler deri yaralanması olan bölgelere bu bitki uygulandığında iyileşme oranının çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Bitkinin içerisinde bulunan amino asitler, beta karoten, yağ asitleri ve fitokimyasallar yaraların iyileştirmesini hızlandırmaktadır.

Yeşil Çay

Yeşil çayın tüketilmesinin faydalı olduğu yıllardır dile getiriliyor. Fakat yeşil çayın cilde uygulandığında da önemli etkileri oluyor. Yeşil çayın güneşten koruma ve yaşlanmayı geciktirme gibi faydaları var.

Yeşil çay içerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde güneş ışınlarının zarar verdiği cildi hızlı bir şekilde iyileştirir.

Cilde İyi Gelen Bitkiler Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi içerisinde tahrişi ve iltihap önleyici kimyasallar içermektedir. Bunların yanı sıra nemlendirme özelliğine sahip beta glukanlar ve nişasta içermektedir.

Yulaf ezmesi egzama ve kızarıklıkların giderilmesi konusunda oldukça etkilidir. Her çeşit yulaf ezmesi aynı etkiyi göstermemektedir. Bunlara çok dikkat edilmelidir.

Shea Yağı

Bu yağ Shea adı verilen ağacın meyvesinden elde edilmektedir. Bu yağ günümüzde bir çok kozmetik firması tarafından kullanılmaktadır.

Bu yağ içerisinde bir çok yağ asidi barındırdığı için cildi çok iyi nemlendirmektedir. Bu yağlar cilde uygulandığında iltihap giderici ve sakinleştirici etkiler yapıyor.

Bu yağ egzama tedavisinde de oldukça etkilidir. Yapılan bir klinik araştırmada bu yağın düzenli olarak kullanılmasında, egzaması olan çocukların 4 hafta sorunda artık çok daha az kaşıntı hissettiklerini gstermiştir.

Yetişkinlerde ise bu süre 2 hafta olarak belirtilmiştir. Bu yağ aynı zamanda cilt alerjilerine neden olmamaktadır. Bu nedenle en hassa ciltlerde bile kullanılabilmektedir.

Soya

Soya fasulyesi cilt için faydalı olan bir çok kimyasallar içermektedir. Bunların arasında yağ asitleri, antioksidanlar ve izoflavonlar bulunmaktadır.

Soya fasulyesinde menopoz ile ilgili olan östrojen ve fitoöstrojenler barındırmaktadır. Menopoz sonrasında cilt yıpranmaya başlamaktadır.

Soya fasulyesinin içerisinde bulunan doğal kimyasallar bu süreci yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda güneşin zararlarından da korumaktadır.

Çay Ağacı Yağı

Bu yağ çay ağacı yapraklarından elde edilmektedir. Bu yağ mikropları etkisiz hale getirebilen bir takım antimikrobiyal etkilere sahiptir.

Çay ağacı yağı, bakterilerin neden olduğu sivilcelere karşı oldukça etkilidir. Fakat bu yağın akne ve komedonlara karşı çok etkili değildir.

Çay ağacı yağı kullanıldığı bölgelerde kızarıklıklara ve tahrişe neden olabilmektedir. Bu nedenle kullanım sonrasında gözlemlenmesi gerekmektedir.

Fakat tüm bunları denerken mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız. Bilgiler tedavi amaçlı değil bilgilendirme amaçlıdır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu