Faydalı Bilgiler

Ceviz Kabuğunun Her Derde Deva 13 Faydası

Cevizgiller familyasından olan ceviz ağacının boyu 20.25 metreye kadar büyüyebilmektedir. Bu ağaçların büyüyüp olgunlaşarak verdiği dışı sert kabuklu meyvenin adı cevizdir.

Cevizin iç meyvesinin birçok faydası olduğunu bilmekteyiz fakat sert kabuğunun da pek çok faydası olduğunu birçok kişi bilmemekte ve çöpe atmaktadır. Ceviz kabuğunun faydalarını bu yazımızda okuduktan sonra asla cevizin kabuklarını atmayacaksınız. Peki ceviz kabuğunun faydalarından nasıl yararlanılır? Nasıl tüketilir?

Ceviz kabuğu nasıl kullanılır?

 • Ceviz kabuğu çayı: 2 adet ceviz kabuğunu 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine atın ve 10 dakika kadar daha kaynatın. Sonrasında oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Ceviz kabuğu çayınız hazır afiyetle tüketebilirsiniz.

Ceviz Kabuklarının Faydaları

Ceviz kabuğu çayının faydaları nelerdir?

 1. Bağırsak florasını korur. Bağırsaklarda oluşan parazitlerin dışarı atılmasını sağlar. Vücudun yeniden üretmesini engeller. Bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Günde 2 fincan içilmesi önerilir.
 2. Diyabet hastalarının tüketmesi halinde vücuttaki insülin direncini azaltmaya yarar.
 3. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün düşürülmesini sağlar. Kolesterol hastaları kaynatmadan sadece bir gece önceden bir bardak suyun içerisinde 2 adet ceviz kabuğunu sabaha kadar bekletip içerisinden çıkararak da tüketebilirler.
 4. Kalp ve damar sağlığını korur.
 5. D vitamini eksikliğinde tüketilmelidir.
 6. Unutkanlık ve Alzheimer hastalığında zihin ve algıların açılması için tüketilebilir.
 7. Sakinleştirici özelliği sayesinde depresyon ve stresi yener.
 8. Ceviz kabuğu çayının düzenli olarak tüketilmesi sonucunda metabolizma hızlanır bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ceviz kabuğu kürü: 15-20 adet ceviz kabuğunu 4-5 bardak suya atın ve 20 dakika boyunca kaynatın. Banyo da saçlarınızın temizleme işlemini bitirdikten sonra durulamasını bu karışım ile yapın. Bu sayede saç dökülmesini ve kepeklenmeyi tedavi eder.

Ceviz kabuğu kürünün faydaları nelerdir?

 1. Saçların kepek, kırık ve dökülme problemlerine karşı saçın temel temizliği sonrasında durulama suyu olarak kullanılabilinir. Aynı zamanda saçların parlak ve yumuşak olmasını sağlar.
 2. Egzama ve mantar gibi deri hastalıklarının deriyi tazeleyerek giderilmesi ceviz kabuğu kürü ile elde edilebilir.
 3. Ceviz kabuğu kürünü el tırnakları ve ayak tırnaklarına uygulayarak tırnak kırılması ve uzama problemlerine fayda sağlar.
 4. Sivilce, leke ve siyah nokta gibi cilt problemlerinde bu kürün uygulanması pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır.
 5. Elde edilen bu kürün içerisine diş fırçası batırılarak dişlere uygulanması dişlerde oluşan sarılık ve tartarların giderilmesini sağlar.

Ceviz kabuğu çayının yan etkileri nelerdir?

 • Ceviz kabuğu çayını aşırı miktarda tüketmek vücutta kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Tansiyon hastalarının tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.
 • Hamilelik döneminde ki ve emziren kadınların tüketmemeleri önerilmektedir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu