Cassini Uzay Aracı ve Projesi Nedir?

Cassini Uzay Aracı, Avrupa Uzay Ajansı, İtalya Uzay Ajansı ve NASA ortak çalışması ile üretilmiş bir uzay aracıdır. Cassini Uzay Aracı’nın görevi Satürn gezegeni’ni incelemek ve bu gezen hakkında bilgi toplamaktı.

Cassini, görevini yerine getirebilmek için 15 Ekim 1997 tarihinde uzaya gönderildi. Yaklaşık 7 yıl gibi bir zaman alan yolculuğunun sonunda 1 Temmuz 2004 tarihinde Satürn yörüngesine girmiştir. Cassini Uzay Aracı, 13 yıl boyunca Satürn ve uyduları hakkında bilgi toplamış ve 15 Eylül 2017 tarihinde görevini tamamlamış ve düşürülerek imha edilmiştir.

Cassini Uzay Aracı, bu ismini ünlü İtalyan astronom Giovanni Domenico Cassini’den almıştır. Giovanni Domenico Cassini, 1625 – 1712 yılları arasında yaşamış ve Satürn’ün dört uydusunu keşfetmiştir. Bu projenin hayata geçirilmesinde üç uzay ajansı ortak çalışmış ve ortaya çıkan maliyetler üç uzay ajansı tarafından ortak karşılanmıştır. Maliyetlerin %80’i ABD tarafından, %15’i Avrupa Uzay Ajansı tarafından ve %5’i ise İtalyan Uzay Ajansı tarafından karşılanmıştır.

Satürn uydusu Titan

Proje süresince bazı zamanlarda ABD gerekli desteği verememesine rağmen diğer uzay ajanslarının da desteği ile proje duraklamadan devam etmiştir. Cassini Uzay Aracı, 20 yıl boyunca bu proje için kullanılmış ve oldukça başarılı sonuçlar almıştır. Bu 20 yıl süre zarfında bu projenin uzay ajanslarına maliyeti 1.86 milyar dolardır.

Cassini Uzay Aracı, Rusların 1988 yılında Mars’a gönderdikleri uzay aracından sonra uzaya gönderilen en büyük uzay aracıdır. Cassini Uzay Aracı, içerisinde barındırdığı insansız mekik Satürn’ün uydularından bir tanesine indirilmiş ve buradan resimler göndermiştir. Bu resimler bu proje için oldukça faydalı olmuş ve bir çok bilginin alınmasına olanak sağlamıştır.

Cassini Uzay Aracı, görevi boyunca ihtiyaç duyduğu enerjiyi 32.7 kg ağırlığında plütonyum sayesinde sağlamıştır. Ayrıca Cassini Uzay Aracından gönderilen resimlerin dünyaya ulaşması 68 – 84 dakika arasında sürmüştür.

Cassini Uzay Aracı, tamamladığı bu görev sayesinde bir çok önemli başarıya imza atılmış oldu.

Bu başarılardan bir kaçı şu şekildedir:

  • Huygens insansız mekiğinin Satürn uydularından bir tanesine inmesi ile ilk defa güneş sistemi dışında bir gezegene iniş yapılmıştır.
  • Satürn halkaları incelenmiş ve bu şekilde gezegenler ve oluşan uyduları hakkında detaylı bilgiler alınmıştır.
  • Satürn uydularından biri olan Titan üzerinde denizler ve göller tespit edilmiştir. Titan bu haliyle dünyanın ilk hallerine çok benzetilmektedir.
  • Satürn gezegenin kutup noktalarında oluşan devasa hortumların resimleri ilk deva bu kadar yakından çekilmiştir.
  • Satürn üzerinde 2010 – 2011 yılları arasında meydana gelen devasa fırtına yakından incelenmiştir.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçış sendromu nedir? Ne gibi belirtiler gösterir?

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in rahatsızlanmasıyla tekrar gündeme gelen kaçış sendromu hastalığı nedir? Çok az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.