Sağlık

Canan Karatay,Gut hastalarının asla yememesi gereken meyveyi açıkladı

Canan Karatay bayram öncesi konuştu: Gut hastaları karpuzdan uzak dursun.

İç hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’dan yine gelen açıklamalar şaşırtmadı. Önümüzdeki günlerde ramazan bayramını karşılayacağız ve şeker yememek elde değil. Eskilerin ve çocukların deyimiyle de şeker bayramıdır bu bayram. Ancak Canan Karatay asla bayramda şeker yemeyin diyerek yine gündeme oturmayı başardı. Bütün şekerlerin içinde mısır şurubu vardır dedi. Hazır alınarak tüketilen tatlılara da dikkat çeken Karatay, bu bayramda da şekere karşı çıktı. Mısır şurubunun beyaz şekerden 7 kat daha zehirli olduğunu söyledi ve vücut sağlığımızı düşünüyorsak tatlılardan ve şekerlemelerden uzak durmalıyız dedi. Mısır şurubunun zararları arasında karaciğer yağlanmasını hızlandıran çeşitli katkı maddeleri de vardır.

Türk kadınlarının bayramlarda ya da misafirler geldiğinde klasik yaptıkları tatlı türlerinden biridir; baklava ve şerbetli tatlılar. Ancak bu bayram da şerbetli tatlılara da izin çıkmadı. Kendisi ben bayramdan bayrama bir dilim baklava yerim demekle yetindi.

Karpuz ve kavun sağlığı tehdit eden sıvı şekerlerdir.

Şerbetli tatlılardan yana yüzü gülmeyen bizlerin aklına hemen o zaman yaz meyvelerinden karpuz ve kavun geldi. Ama onlara da izin çıkmadı. Karpuz ve kavunun içinde bulunan maddeler trigliserid dediğimiz vücuda zararlı olan yağların yükselmesine sebep oluyor. Bunların yerine kurtlu elmalardan almamızı, kurt giren elmaya ilaç verilmediğini söylüyor. Ziraat ilaçlarıyla bezenmiş meyvelerden uzak durmamızı istedi. Kavun ve karpuz için de sıvı şeker adını taktı. Şeker hastalarının, gut hastalarının uzak durması gerekir. Tüketildiği takdirde gırtlak, karaciğer, göbek yağlanmalarına kadar giden ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu