İp Uçları

Cam Silmenin Püf Noktaları

Güneşli günlerin gelmesiyle cama vuran güneş camdaki kiri, tozu ve su lekesini gösterir oldu. Hanımlar kolları sıvadı cam silmeye, fakat bildiğiniz gibi cam silmek hem zahmetli hem de yorucu bir ev işidir.

Şahsen silmeyi hiç sevmem. Fakat evin temizliğini bayanın titizliğini de camlar gösterir hani. O yüzden belli aralıklarla cam silmek temizliğin bir parçasıdır, tabi ki herkes cam silmeyi bilir. Fakat ben size doğal yollarla ve daha uzun süreli temiz kalmasını sağlayacak bazı ipuçları vereceğim. Haydi, birlikte göz atalım;

Cam silmeye nerden başlanmalı?

Cam silmek tamamen bir teknik işidir. İşini bilen hanımların şip şak temizleyip, parlattığı ışıl ışıl parlayan ayna gibi camlara sahip olmak için bizim verdiğimiz bilgilere göz atmayı unutmayın.

Tabi ki camların dışı içine göre daha kirli olacağı için, her zaman cam silmeye iç bölümden başlanmalıdır. Cam silme işlemini güneşli bir günde yapmanız, kirlerin, çiziklerin ve el izlerinin daha net görünmesini sizin daha ayrıntılı silmenizi sağlar.

Cam Silmenin Kolay Yolları

Cam silme işlemi hangi bezle yapılmalı?

Cam silme işlemini annelerimizin yaptığı gibi eski atlet ile yapabilirsiniz. Pamuklu kumaş olduğundan camdaki suyu güzel alır, iz de bırakmaz. Cam silme işlemi kişiden kişiye değiştiği için bunu gazete kâğıdı ile de yapan vardır. Etkili alternatif yöntemlerden biridir. Âmâ şimdilerde cam bezi diye de satılan mikrofiber bezlerde bu işi güzel yapıyor. Eğer camlarınızı kovaya su doldurup silecekseniz yani biri ıslak biri kuru olmak üzere iki bez bulundurmalısınız. Bir sprey şişe yardımıyla püskürterek silecekseniz bir bez size yeterli olacaktır.

Cam silme suyuna ne koymalıyız?

1-Beyaz sirke

Evet, geldik kilit noktaya, cam silme suyuna beyaz sirke eklemeniz, camlarınızı kirden arındırıp, parlamasını sağlar. Ayrıca pencere çerçevelerini de bu suyla temizleyebilirsiniz. 5 su bardağı su, 2 su bardağı beyaz sirke ile yapacağınız karışım, camlarınızı temizlemenize ve hijyen sağlamanız için etkili olacaktır.

2-Karbonat

Camlarda ve çerçevelerde oluşan inatçı kirler ve sarılık var ise cam suyuna beyaz sirkenin yanında karbonat ilave ederseniz lekelerden kurtulursunuz.5 su bardağı su, 2 su bardağı beyaz sirke, 1 su bardağı karbonat ile yapacak olduğunuz karışımı dilerseniz bir sprey şişesine doldurup, püskürterek kullanabilirsiniz. Dilerseniz ise bir kovaya doldurup, bezi ıslatarak da camlarınızı silebilirsiniz.

3-Tuz

Cam suyunuza ne eklerseniz ekleyin yanına da tuz eklerseniz, kirin daha çabuk yumuşadığını ve camlarınızın daha parlak olduğunu göreceksiniz. Hazırladığınız suyun içine 1 yemek kaşığı tuz eklemeniz, yağı ve kiri daha hızlı söküp atacaktır.

4-Diş macunu

Camlarda oluşan çizikler için ise her evde bulunan diş macunu size çok yardımcı olacaktır. Bu yöntemi beyler arabaların farlarında ve aynalarında ki çiziklerde de uygulamaktadır. Biraz diş macununu çiziğin üzerine sürüp nemli bir bez yardımıyla hafifçe ovalarsanız, çiziğin büyük ölçüde kaybolduğunu göreceksiniz.

5-Şampuan

Evet, yanlış duymadınız, saçınız için kullandığınız şampuanı cam suyuna eklerseniz, camlarda ki kirlerin daha kolay çıktığını ve camların parladığını göreceksiniz. Hoş bir koku da evinize yayılacaktır. 3 su bardağı su, 3 yemek kaşığı şampuan ile hazırlayacağınız su cam silme işleminizi kolaylaştıracaktır.

6-Gliserin, Parlatıcı

Gliserin ya da bulaşık makinesi parlatıcısının su tutmama özelliği sayesinde camlarınızdan yağmur suları akıp kayar gider, leke olmasını en aza indirerek camların kirlenmesini geciktirir. Böylelikle daha uzun süre camlarınız temiz ve parlak kalır.

Cam suyunuzun içine 10 damla kadar ekleyeceğiniz parlatıcı ya da gliserin ile bu karışımı hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı son olarak uygulayın. Önce yukarıda bahsettiğimiz işlemlerden biriyle camlarınızı temizledikten sonra, son işlem olarak bunu uygularsanız, her yağmurdan sonra cam silmek zorunda kalmazsınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu