Genel

Bu teknoloji dizel araçların geleceğini değiştiriyor

İngiltere’de bilim adamları dizel araçlardan salgılanan zehirli gazların %98 oranında azaltıldı bir teknoloji icat ettiler. Loughborough Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim adamları araçların egzozlarından çıkan nitrojen oksijenin amonyak kullanılarak ayrıştırabildiklerini belirtiyorlar.

Bu teknoloji ACCT (Amonyak Türetim ve Dönüştürme Teknolojisi) olarak adlandırılıyor. ACCT teknolojisi sayesinde egzozlardan çıkan oksijen moleküllerinin, atmosferde yüzde 78 oranında bulunan nitrojen molekülleri yerine hidrojen moleküllerine tutunması sağlanıyor.

Bu projenin sahibi olan Profesör Graham Hargrave ve Jonathan Wilson, bu teknolojiyi ilk olarak bir Skoda taksiye bağladıklarını ve test ettiklerini açıkladılar. Ardından yapılan şehir içi test sürüşü sonrası salgılanan zehirli gazların yüzde 98 oranında azaldığı saptandı. Bu konuda daha önce geliştirilen AdBlue teknolojisi ise atmosfere karışan zehirli gazlarda yüzde 60 bir azalma sağlayabildi.

Daha önce geliştirilmiş olan AdBlue teknolojisinde bir amonyak çözeltisi egzoz gazlarına enjekte ediliyor ve bu sayede üre oluşumu sağlanıyordu. Bu teknolojinin verimi mevsim şartlarına göre değiştiği gibi aynı zamanda da çok yüksek sıcaklıklarda verimli çalışabiliyor.

ACCT TEKNOLOJİSİ 2 YIL İÇERİSİNDE KULLANILMAYA BAŞLANIYOR

ACCT teknolojisi ise neredeyse her koşulda ve şartta maksimum verim sağlayabiliyor. Bu geliştirilen teknoloji sayesinde Avrupa da bir çok ülkede yasaklanan ve bir çok otomobil üreticisinin kullanmaktan vazgeçtiği Dizel motorların geleceği değişiyor. Bu yıl Avrupa da dizel motorlu araçların satışı yüzde 20 oranında azaldı. Bu teknolojinin ortaya çıkması en çok dizel araçları ekonomisinden dolayı çok seven bizleri sevindirecek gibi görünüyor.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu