Bu kuru yemişten iki adet yemek kanseri ve kalp krizini engelliyor

Uzmanlara göre bu fıstıktan iki adet yemek kalp krizini ve kanseri engelliyor. Bu kuru yemişin adı Brezilya fıstığıdır.

Brezilya fıstığı, Lecythidaceae ailesinde bulunan ve Amazon’da bulunan Bertholletia excelsa ağacından gelir. Brezilya’da, Brezilya tohumu anlamına gelen semilla de Brazil olarak bilinirler.

Brezilya fıstığı genellikle çiğ veya beyazlatılmış olarak yenir ve fındık olarak adlandırılsalar da aslında tohumlardır. Tropik, maymunlar ve kuşlar bu kuru yemişi yemektedir. Badem veya yer fıstığından çok daha büyüktür ve hindistancevizi andırırlar. Ağacın kendisi 75 mt’den fazla büyüyebilir, bir yılda 115 kilodan fazla fındık üretebilir.

Günde sadece bir veya iki Brezilya fıstığı vücudumuza birkaç farklı vitamin ve mineral ekler. Her fıstık yaklaşık 0.7 g gram protein (ağırlık olarak %14), 33 kaloriye sahiptir ve selenyum, magnezyum, demir ve diğer besin maddeleri içermektedir. Brezilya fıstığı birçok sağlıklı özelliklere sahiptir ve günlük hayatımızda sadece iki Brezilya fıstığı ekleyerek muazzam bir şekilde yardımcı olabilir.

Brezilya fıstığının yararları

Brezilya fıstığının sağlığımız için faydaları

Kanseri önleme

Bu konuda yapılan bir araştırmada, brezilya fıstığının tümörlerin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Brezilya fıstığı selenyum bakımından zengindir ve Brezilya fıstığı selenyumun 1 numaralı kaynağıdır. Selenyum, meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri gibi farklı kanser türlerinin önlenmesinde yardımcı olabilmektedir.

Tiroid sağlığı için önemldir

Selenyum doğal olarak vücudumuzun sağlığı için bir çok alanda faydalıdır.. Bunlar, antioksidanlar gibi davranmak, tiroid hormonlarını düzenlemek, karaciğer detoksifikasyonunu desteklemek ve bağışıklık sistemlerimize yardım etmek gibi bir çok faydası vardır.

Selenyuma bağlı enzimler, tiroksin (T4 hormonu) bulunan iyot moleküllerinin giderilmesine yardımcı olmak için vücut tarafından kullanılır. Bunlar, tiroid hormonlarıyla ilgili işlevlerin çoğundan sorumlu aktif tiroid hormonu olan triiodotironin (T3 hormonu) ‘ ye dönüşür.

Ruh sağlığını iyileştirir

Selenyum, ruh halini iyileştirmek için en iyi doğal yardımcılardan bir tanesidir. Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, teste katılan insanlara 5 hafta boyunca sadece 100mcg selenyum ile takviyesi veriliyor. Daha sonra daha iyi bir ruh haline sahip oldukları görülüyor.

Aynı zamanda doğum sonra kadınlarda oldukça sık görülen depresyon halini düzeltmede yardımcı olmaktadır. Günde bir iki adet Brezilya fıstığı yemek günlük selenyum ihtiyacının karşılanması için yeterli olacaktır.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Kış ayları geliyor ve havalar artık git gide soğumaya başlıyor. Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarda gelmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.