Genelİp UçlarıKadınSağlık

Bu İpuçlar ile Regl Ağrısına Son

REGL AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Adet kanamasından önce başlayan (Belki bir haftalık bir süreç olan), rahimde ve karında kasılmalar halinde baş gösteren, kişiden kişiye değişiklik gösteren sancılara adet(regl) ağrısı denir.

Çoğu kişiden çok farklı şeyler duyarız. Benim hiç bu zamanlarda ağrım olmaz, aa benim ağrısız âdetim olmaz gibi birçok şey duyarız. Bu kişiden kişiye değişen bir döngüdür. Nasıl adet döngüsü değişebiliyorsa(28-31) arasında olabilirken. Bu zamandan daha sık ya da geç olması bazı sağlık sorunlarının habercisi de olabilir bunlara dikkat edelim.

Bu ağrı sırasında da oldukça sık görülen birkaç şikayetten bahsedersek eğer; mide bulantısı,şiddetli karın ağrısı,ishal, baş dönmesi, halsizlik, tansiyon düşüklüğü, hipoglisemi , bel ağrısı,sırt ağrısı ve göğüslerde hassasiyet durumu söz konusu olabilir. Bu durumun öğrenciyken okul hayatımızda, çalışan bir kadın isek iş hayatımızda oldukça sıkıntılı bir hafta geçirmemize neden olabilir. İşte bu durumda yapmamız gereken birkaç ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

  • Bu zamanlarda hepimiz kocaman rengarenk dışı polarlı su torbalarımızı alıp karnımıza koyarız. İşte o karna koyma kısmını silmemiz lazım.Kasıklarımıza ya da ayaklarımızın altına koyarsak daha sağlıklı ve daha etkili bir tedavi yolu izlemiş oluruz.

  • Sıcak yeşil çaylara sardığımız bu dönemde papatya ve elma-kekik çayını denemeyenlere şiddetle öneririm. Annemin klasik mutlaka iç tavsiyeleri arasındadır.

  • Ve hareket! Yanlış duymadınız yapabildiğiniz kadar hareket. Rahmimiz tamamen kaslardan oluştuğu için küçük yürüyüşler ve hafif egzersizler sizleri rahatlatacaktır.

  • Sıcacık kısa süreli bir duş da sizi rahatlatabilir.

 

Şimdi sizleri bu uygulamalarla baş başa bırakıyorum kızlar.. Ancak küçük kasılmalarınız da bile hemen ilaçlara saldırmıyoruz. Elimizden geldiğince ağrılarla baş etmeye çalışıyoruz ve doğal yöntemlerle rahatlamaya çalışıyoruz.( Lütfen bana çikolata,tatlı getirin diye bağıranlar burayaaa ) 🙂

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu