Haberler

Bu haberden sonra iş hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

İş hayatını yakından ilgilendiren Torba Yasa resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Onaylanan bu yasa ile çalışma hayatında bir çok köklü değişiklik olacak. Bazı teşvikler yasalaştı ve kanunlar ile korunacak.

Bu yasa ile kabul edilen teşvikler ve yeni haklarımız neler sizler için inceledik. Çalışanlara kreş hizmetinin sunulması, alınan tazminatlar için vergi istisnası sağlanması, bekar bir asgari ücretlinin vergi dilimine takılarak maaşında yapılan haksız kesintilerin önlemesi onaylanan kanunlar arasında yer alıyor. Bir işverenin çalışanları için sağladığı kreş hizmetinden eskiden vergi alınıyordu. Çıkan bu yasa ile birlikte işverenin kreşlere ödediği ücret bir alık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 15’ini aşmıyor ise artık bu ödemelerden vergi alınmayacak. Daha önce sağlanan bu hizmetin vergisi işveren tarafından çalışanın maaşından kesiliyordu. Fakat bu hizmetten yararlanmak için ödemenin direk olarak vergi mükellefi olan bir kreşe yapılması gerekiyor. Daha önce bekar bir asgari ücretli yıl sonuna doğru maaşı vergi dilimini geçtiği için bazı aylarda eksik maaş alıyordu. Bu sorunun düzeltilmesi için yeni bir tasarı hazırlandı. Bu tasarıya göre artık asgari ücretlinin eksik maaş aldığı aylardaki kesintiler kendisine asgari geçim indirimi olarak geri ödenecek. Geriye dönük üç ay boyunca sigortası olmayan bir kişiyi mevcut çalışanları işten çıkartmadan işe alan işverene artık devlet teşvik verecek.

SİGORTA TEŞVİKLERİ 12 AY BOYUNCA DEVAM EDECEK

İşverene sağlanan bu sigorta teşvikleri ile çalışan sgk giderleri 12 ay boyunca devlet tarafından sağlanacak.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu