Bu et yiyen örümcek halkta panik yarattı.

Son zamanlarda hem Konya’dan hem de Muğla’nın Milas ilçesinin Etrenli köyünde duyulan et yiyen sarıkız örümceği halkta panik yarattı.Oldukça zehirli olmasıyla bilinen bu örümcek güney doğu Anadolu ya da doğu Anadolu’da görülürken ege ve iç Anadolu gibi bölgelerde de görülmesi herkesi çok şaşırttı. Üstelik insan etiyle beslendiği söylenen bu örümcek halk arasında; böyü, et yiyen, sarıkız ya da sarı ömer gibi isimlerle bilinmektedir. Halkın arasında bu örümceğin dolaştığını gören bir vatandaş hemen fotoğraflarını çekerek yetkililere söylemiştir. Bu örümceğin ısırığı insan hayatını tehdit edebiliyor. Isırdığı yeri çürütüp günbegün kişiyi öldürdüğü söyleniyor.

Konya’nın Yunak ilçesinde görülen bu örümcek için kaymakam ciddi bir açıklama yaptı. Halka dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen kaymakam önlem almaları gerektiğini de söyledi. Bu örümcek kendinden büyük memelilerle besleniyordu. Bunlardan bazıları; kertenkele, akrep ve fare gibi canlılar olabilir. Bir insan eli büyüklüğünde görülen bu örümcek kemirgen ve yılan gibi canlıların etiyle beslenmeyi seviyorlar. En önemli ve tehlikeli özelliği ise kendinden büyük canlılara bile çekinmeden saldırabiliyor. Güçlü çene yapısıyla hiç çekinmeden karşısındaki canlının etini koparabiliyor.

Dışarıda oynayan çocuklarınızı uyarın!

Özellikle sokakta oyun oynayan çocukların bu örümceği gördüklerinde ellerine asla almamaları gerekir. Hemen ailesine haber verip onların da belediye yetkililerine haber vermesi çok önemlidir. Tekrar böyle bir görülme olayında yetkili ekibin müdahale edip etkisiz hale getirmesi gerekmektedir.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yemeklerde kullandığımız ısırgan otundan sağlıklı boya yapıyor

Giresun’da fındık bahçeleri olan bir firma, ısırgan otundan tekstil firmalarından kullanılabilecek boya elde etti. Bu gelişme ülkemizde güzel şeylerinde olduğunu bize hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.