Haberler

Bu değişiklik doğal gaz faturanızı düşürecek

Bakanlar kurulu kararı ile 400 kW gücüne kadar olan kombilerin üretimi ve ithalatı yasaklanıyor. Bakanın yapmış olduğu açıklamaya göre getirilen bu sınırlama ile yıllık 1.3 milyar liralık bir doğal gaz tasarrufu sağlanacak.

Bu yıl Avrupa birliği ülkelerinde uygulamaya başlanan bu uygulama ile daha fazla çevre temizliği sağlanıyor. Bu kapsamda ülkemizde de sıkı önlemler alınmaya başlandı. Yeni hazırlanan kanun resmi gazetede yayınlandı. Bu yayınlanan kanun 21 Nisandan itibaren yürürlülüğe girecek. Bu tarihten sonra 400 kW gücüne kadar olan kombilerin kullanımı ve üretilmesi yasaklanıyor. Bu tarihten sonra yoğuşmasız kombilerin üretimi yasaklanıyor. Bu gelişme ile yoğuşmalı kombilerin üretimi ve ithalatı teşvik edilecek ve desteklenecek.

KOMBİ FİYATLARI YÜZDE ELLİ ARTIYOR

Bu çıkan yasadan sonra yoğuşmalı kombilerin talepleri artacağından piyasada ki kombilerin fiyatları yükselecek gibi görünüyor. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre yoğuşmalı kombilere talep artacak ve aynı oranda da fiyatlar yükselecek. Daha önceden de kombi alacak kişilere yoğuşmalı kombi almaları bu sayede doğal gaz faturalarının yarı yarıya düşeceği söyleniyordu. Bu gelişme ile bu bilgilerin doğru olduğu anlaşıldı. Kombi alacakların evinin metre karesine göre en uygun kombiyi seçmeleri ve bu kombinin mutlaka yoğuşmalı kombi olmasının önemi anlatılmaya çalışılıyor. İnsanlar ilk alışta yoğuşmalı kombilerin pahalı olmasından dolayı yoğuşmasız kombileri tercih ediyorlar. Fakat kullanım esnasında yoğuşmasız kombiler yoğuşmalı kombilere göre daha fazla yakıt tükettiklerinden arada ki farkı kısa sürede kapatıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu