Bu besinler ile anne olma şansınız artıyor

Araştırmalara göre, her 7 kadından biri çocuk sahibi olamıyor, bunun nedeni ise yaş ve genetik faktörler olabiliyor. Fakat uzmanlar, eşlerin sağlıklı ve doğal beslenerek kısırlığın önüne geçebileceğini vurguluyorlar. Burada önemli olan kadının hayat tarzını değiştirerek, dengeli ve sağlıklı beslenerek yumurta sayısını ve kalitesini artırması anne olma şansını da etkiliyor. Özellikle gebe kalmayı planladıktan 3 ay öncesinden folik asit içeren sebzeler yemesi öneriliyor, bunun yanı sıra Omega-3, A,D ve E vitamini ile çinko ve selenyum bakımından zengin yiyecekler tüketmeleri önerilmektedir. Bu annelik şansını artıran bileşenler günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok yiyecek ve içeceğin içinde bulunmaktadır.

Gebe kalmayı kolaylaştıran yiyecekler

Sebzeler

Ispanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, zengin folik asit içeriği sayesinde kadının yumurta kalitesini artırıyor, yumurtlamayı destekliyor. Brokoli gibi folik asit zengini sebzeler, kadının yumurtlaması için çok iyi bir destek görevi görüyor. Brüksel lahanası, lahana ve havuç kadınlar için annelik şansını artıran yiyecekler arasındadır.

Meyveler

Meyvelerden nar, avokado, muz, dut, ahududu, yaban mersini yenilmesi gereken faydalı meyveler arasındadır. Bu meyveler C vitamini ve folik asit bakımından oldukça zengindir. Anne adaylarını hamileliğe hazırlar, yumurta gelişimlerini artırır, yumurtlamayı sağlarlar. Aynı zamanda hamile kalındığında düşük olma riskini de azaltırlar.

Protein

Yumurta oluşumu ve yumurtlama sorunları için protein desteği gereklidir. Tavuk ve et tüketimi de protein bakımından zengin olduğu için yenmesi gereklidir. Yağsız tercih edilmelidir. Yumurta D vitamini açısından oldukça zengindir ve protein kaynağıdır. Günde en az 1 tane tüketilmelidir. Omega yağ asitleri bakımından zengin olan balık çeşitlerini tüketmeniz önerilir. Özellikle somon omega3 yağ asiti bakımından oldukça zengindir.

Kuru baklagiller

Mercimek ve kuru fasulye gibi kuru baklagiller bitkisel protein ve B vitamini açısından zengindir. Haftada en az 2 defa tüketilmesi gerekli olan kuru baklagiller yumurta oluşumunu destekler ve yumurtlamayı sağlar.

Kuru yemişler

Ceviz, omega-3 yağ asitleri ve magnezyum açısından oldukça zengin bir kuru yemiştir. Badem, e vitamini ve omega-3 yağ asiti sayesinde kadının yumurta oluşumunu destekliyor. Kabak ve ay çekirdeği, çinko açısından oldukça zengindir. Çinko mineralinin üreme sistemi üzerinde etkisi çoktur.

 

 

 

 

YAZAR: Şeyda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Kış ayları geliyor ve havalar artık git gide soğumaya başlıyor. Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarda gelmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.