Sağlık

Bu belirtilere dikkat Alzheimer başlangıcı olabilirsiniz

Alzheimer, bunama, unutkanlık ve geçici hafıza kaybı olarak tanımlanan hastalıktır. Beyinde ki sinir hücrelerinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Özellikle 8o yaşından itibaren görülme sıklığı artar. Her hastalık gibi Alzheimer belirtileri de vardır. Yakınlarımızın davranışlarını izleyerek şüphelendiğimizde bir doktora götürmemiz uygun olur. Çünkü erken teşhis çok önemlidir. Bu hastalığın henüz tedavisi bulunamadı ama verilen ilaçlar, hastalığın gidişatını yavaşlatma ve seyrini hafifletmesini sağlıyor.

Alzheimer, ilk belirtilerinin biri kişilik değişmesi olabilir. Hastanın normal davranışından farklı tutumlar sergilemesi, durağan sakin birinin aniden sinirlenmesi ya da sinirli kişilikli birinin olduğundan fazla sakin davranması buna örnek verilebilir.Unutkanlık, bunama görülebilir. Evet, her unutkanlık Alzheimer belirtisi olmayabilir, çünkü çoğu insan yoğun iş temposu yüzünden günlük yaşamda unutkanlık yaşayabilir. Ama burada fark edilmesi gereken konu, unuttuğunu fark ettiğiniz bir şeyi hasta kişi unuttuğunu fark etmediği için unutkanlığını inkâr eder.

Alzheimer yaşlılık hastalığıdır.

İstisnalar olsa da Alzheimer bir yaşlılık hastalığıdır. Yaklaşık 80 yaşını geçen her 10 kişiden 1’inde Alzheimer rahatsızlığı görülmektedir. Günlük yaşamsal aktiviteleri aksatmak, unutmak ve farkında olmadan yanlış yapmak belirtiler arasındadır. Erken kalkan birinin gereğinden fazla uyuması, anahtarlarını ve cüzdanını farklı uygun olmayan yerlere koyması, konuşulanları unutması, konuşurken uygun kelimeler yerine farklı uygunsuz kelimeler kullanmak ve en kötüsü ise senaryo yaratmasıdır. Hayal kurarlar. Evlerinin yolunu karıştırabilir kaybolabilirler. Havaya uygun giyinmezler mesela sıcak bir yaz günü kalın uzun kollu kazaklar giyerek dışarı çıkması gibi.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu